Vatandaşın Dikkati Sayesinde Milyonlarca Yıllık Fosiller Bulundu

Vatandaşın Dikkati Sayesinde Milyonlarca Yıllık Fosiller Bulundu

Bursa’nın İznik ilçesi Çiçekli köyünde yaşayan Fevzi Gergin, basında okuduğu haberlerin ardından Çiçekli köyü Çaylar mevki olarak adlandırılan bölgedeki tarlasının sınır bölgesindeki kayalarda, dikkati sayesinde milyonlarca yıllık fosil izlerine rastladı.

VATANDAŞIN JEOLOJİ BİLİMİNE MERAKI SONUÇ VERDİ

İznik ilçesi Çiçekli köyü Çaylar mevkii olarak adlandırılan bölgede vatandaşın dikkati sonucu milyonlarca yıllık fosiller ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde İznik’te Abdulvahap tepesi olarak adlandırılan kayalık bölgede Yer, Deniz ve Atmosfer Bilimleri ve Deniz Jeolojisi ve Jeofizik Araştırmaları Gurubu üyesi Türk bilim adamları, çeşitli araştırmalarda bulunmuş ve  milyonlarca yıl öncesine ait mikroorganizma fosil kalıntılarına ulaşmıştı. Bulgular, İznik’in ve dağlarının 300 milyon yıl önce denizle kaplı olduğuna işaret etmişti.
Bu haberlerin ardından Çiçekli köyünde yaşayan Fevzi Gergin, Çaylar mevkiindeki tarlasının sınır boyunda bulunan kayalarda büyük bir keşfe imza attı. Gergin, bulduğu fosil parçası bilime ışık tutacak cinsten. Bilim adamlarının ilçede yaptığı keşfin dikkatini çektiğini söyleyen Gergin, “Tarlamın etrafında kayalar var. Onları inceledim. Birden fazla şekle rastladım. Hele bir tane buldum ki, bence çok şey ifade ediyor. Bilime ışık tutacaktır. Kaya parçasında onlarca kılcal ayakları olan bir canlının fosilini buldum. Buda beni çok heyecanlandırdı” diye konuştu.

İZNİK’TE İNCELEMELERDE BULUNMUŞLARDI

Hatırlanacağı üzere TÜBİTAK ve TTGV desteğinde bilimsel çalışmalar yürüten Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Yer, Deniz ve Atmosfer Bilimleri Araştırma Grubu Yürütme Sekreteri Prof. Dr. Demir Altıner,  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya yer Bilimleri Enstitüsü, Deniz Jeolojisi ve Jeofizik Araştırmaları ve Depremsellik Koordinatörü Prof. Dr. Aral Okay ve ODTÜ Araştırma Görevlisi Serdar Gürkan Atasoy, İznik’te kayalıklarda incelemelerde bulunmuşlardı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: