Müşküle Üzümü İçin Coğrafi İşaret Atağı

Müşküle Üzümü İçin Coğrafi İşaret Atağı

İlçemizin köklü değerlerinden olan ve ismini yetiştiği öz yurdu İznik’in Müşküle Köyün’den alan, lezzeti, altın sarısı rengi ve dayanıklılığı ile dünyanın en kaliteli üzümlerinin başında gelen Müşküle Üzümü için Coğrafi İşaret çalışmaları İznik Belediye Başkanlığı tarafından başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Müşküle Üzümü konusu İznik Belediye Başkanlığı tarafından masaya yatırıldı. Müşküle Üzümü konusunun halk arasında farklı bir şekilde algı yaratılmasına dikkat çeken İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, “Marka tescili ayrı bir konu Coğrafi İşaret konusu farklı bir konudur. Herkes Marka tescili alabilir önemli olan Coğrafi İşaret olarak hak sahibi olabilmektir. İlçemizin köklü değerlerinden olan ve ismini yetiştiği öz yurdu İznik’in Müşküle Köyün’den alan, mükemmel lezzeti, altın sarısı rengi ve dayanıklılığı ile dünyanın en kaliteli üzümlerinin başında gelen, bir zamanlar Avrupa Ülkelerine hatırı sayılır ihracat oranlarına sahip Müşküle Üzümü ’ne ait tarihi mirası korumak ve bu kıymetli birikimi tüm varlığı ile geleceğe taşımak adına İznik Belediyesi olarak harekete geçtik.
Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı tek yetkin kurum olan, Türk Patent ve Marka Kurumu mevzuatına uygun şekilde İznik Müşküle Üzümüne yönelik Coğrafi İşaret çalışmasının en kısa süre içerisinde sonuçlanacağına inancımız tamdır. İlçemize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” Diye konuştu.

Müşküle Üzümü Coğrafi işaret süreci, yapılan başvuru ardından ilk üç ay içinde ilgili sayılan gerçek ve tüzel kişilerin tescil talebinin geçersizliğine ilişkin itirazı olmadığı durumda yürürlüğe girecek. Kurum bülteninde yayımlandığı tarihten itibaren üç ay içinde hakkında herhangi bir itiraz yapılmamış, yapılan itirazlar nihai olarak reddedilmiş veya itirazların değerlendirilmesi sonucunda değişikliğe uğramış başvuru, bildirim tarihinden itibaren üç ay içinde karara bağlanarak Resmi Gazetede yayınlanması ve sicile kaydedilmesi ardından yürürlüğe girecek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: