Maden Şirketi ÇED Başvurusunu Geri Çekti, Ama Tehlike Geçmiş Değil

Maden Şirketi ÇED Başvurusunu Geri Çekti, Ama Tehlike Geçmiş Değil

Aydınlar Köyü sınırları içerisinde Ergüden Madencilik tarafından yapılması planlanan çinko, bakır, kurşun ocağı projesi için başvurduğu proje tanıtım dosyası ve ÇED başvurusunu, ÇED yönetmeliği kapsamında inceleme süresi devam ederken, başvurunun iptalini istedi.

İptal başvurusu ardından Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, Aydınlar Köyü sınırlarında kurulması düşünülen maden ocağı ile ilgili olarak ÇED sürecini iptal etti. İlgili kurum kararında; “10 Temmuz 2019 tarihli Yeşil Doğa Mühendislik ve Danışmanlığa yaptırılan ÇED başvurusu, Bursa İznik ilçesi Aydınlar Köyü sınırları içerisinde Ergüden Madencilik tarafından yapılması planlanan çinko, bakır, kurşun ocağı faaliyeti, proje tanıtım dosyası ve ekleri ÇED yönetmeliği kapsamında inceleme süreci devam ederken projenin gerçekleştirilmesinden vaz geçmiştir. ÇED sistemi üzerinden projenin iptalini talep etmiştir” denildi.

TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL YENİ BİR BAŞVURU OLABİLİR

“İznik Çevre Platformu üyesi ve eski DOĞADER başkanı Caner Gökbayrak, “Ergüden Madenciliğin, MAPEG Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bin 893 hektarlık 4. Grup Maden Arama Ruhsatı halen elinde. Şirket ÇED raporunda ise maden arama değil, maden ocağı ÇED süreci başlatmıştı. Aydınlar Köyü sınırlarında kurulması düşünülen maden ocağı ile ilgili olarak İznik Çevre Platformunun basına yaptığı duyurular ve itirazları üzerine şirket, yanlışlığını gördü ve ÇED raporunu geri çekti. Ancak bu yeni bir ÇED başvurusu yapmayacağı anlamına gelmiyor. Şirketin elinde zaten arama ruhsatı var. Maden alanında sondaj çalışması yapma olasılığı var. Bu nedenle şirketin yeni bir maden arama ÇED başvurusuyla yeniden karşımıza çıkma olasılığı yüksek” ifadelerinde bulundu.

SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Umarım bu adım doğaya ve çevreye düşman, kazanım için her şeyi mubah gören, dolara dost doğaya, çevreye düşman sermayedarlara örnek olur. Geçmişten bize bizden de geleceğimize emanet olan yeşili, maviyi korumak herkesin vatandaşlık görevidir. İznik Çevre ve Yaşam Platformu bu duyarlılığı göstererek, vatandaşlık görevini yerine getirmiştir. Süreci daha dikkatli ve yakından takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

İZNİK OVASINDA YAŞANACAK OLASILIKLAR

İznik Çevre ve Yaşam Platformunun daha önce düzenlediği imza kampanyasında vatandaşlara madenle ilgili açıklamalar yapılmıştı. Yapılan açıklamada, “Günde 216 kilo dinamit patlatılacağı, yeraltı su kaynaklarının yatak değiştirmesine neden olacak, ağır metaller göle karışmasına, kükürt salınımına ve asit yağmurlarına sebep olarak İznik ovasındaki ve İznik Gölü havzasında bulunan 700 bine yakın meşe ve kayın ağacı yanında ovadaki binlerce Zeytin ağacının zarar göreceği kısaca İznik ovasını ekolojik yıkıma uğratacak” ifadeleri kullanılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır