Köylü önderi Fevzi Kavuk son yolculuğuna uğurlandı

Köylü önderi Fevzi Kavuk son yolculuğuna uğurlandı

İznik’e bağlı Müşküle Köyü’nde 1980 Askeri Darbe öncesi aralıksız olarak 20 yıl boyunda köy muhtarlığı yapan Fezvi Kavuk bugün kılınan cenaze namazıyla beraber son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye’nin ilk sosyalist muhtarı Fevzi Kavuk bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kavuk, İznik’in Müşküle Köyü’nde 1980 askeri darbesi öncesi 20 yıl köy muhtarlığı yapmıştı. İznik’in Müşküle Köyü’nde 25 Ağustos 1960’da askerin ısrarı üzerine köy muhtarı olan ve 1980 tarihine kadar girdiği tüm seçimleri büyük bir fark ile kazanan Fevzi kavuk bugün kılınan cenaze namazının ardından son yolcuğuna uğurlandı.

1960 ile 1980 yılları arasında Müşküle Köyü’nde muhtarlık yapan Fevzi Kavuk, 12 Eylül 1980’deki askeri müdahalesinin ardından gözaltına alınıp, çeşitli cezaevlerinde 10 ay 15 gün hapis yattı.

Bursa’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayata gözlerini yuman Fevzi Kavuk’un cenazesi bugün öğle vakti köy meydanına getirildi.

Sanat ve siyaset dünyasından bir çok kişi katıldı

Fevzi Kavuk’un cenazesine CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın ve Ceyhun İrgil’in yanı sıra CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da katıldı. Fezvi Kavuk ile yakın dostlukları bulunan Ataol Behramoğlu’da cenazeye katılanlar arasında yer aldı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Fevzi Kavuk