İznik Milli Eğitimde Yanlıştan Dönüldü

İznik Milli Eğitimde Yanlıştan Dönüldü

İznik Eşrefzade Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kütüphane içindeki iki oda, İlçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından personel yeri gereksinimi gerekçesi ile önce personele tahsis edilmiş,  velilerden gelen tepki üzerine de bu kez Mescit olarak kullanılmaya başlanmıştı.
Konu ilgili olarak yaptığımız haber ardından aldığımız bilgiye göre Milli Eğitim Müdürlüğünün, İznik Eşrefzade Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kütüphane içindeki  kullandığı iki odayı boşaltması kararlaştırıldı.

BU SIKINTI NEDEN YAŞANDI ?

Bizler gazeteci olmadan önce çocuk sahibi birer veliyiz. Bu ülkede yaşayan, aynı dine mensup kişiler olarak Mescit açılmasına karşı olmamız mümkün de değil. Bizler din maskesi ardından siyaset yapılmasına, müslüman görüntüsü ile kişisel çıkar sağlanmasına karşıyız. Atatürk’ün kurduğu bu güzel ülkede her vatandaş, mensup olduğu hangi din olursa olsun özgürce ibadet edebilir, edecektir de.
Biz bu haberi yaparken Milli Eğitim gibi bir kurumu hedef almadık, bu kurumun başındaki kişinin gerekli istişareleri yapadan, kendi başına aldığı bir kararın yanlışlığını ortaya koyduk. Duyarlı  bir veli olarak geleceğimizin garantisi çocuklarımızı emanet ettiğimiz kurumu kötülemek gibi bir düşüncemiz olmaz. Bilakis bu kurum, ne kadar güçlü ve ne kadar verimli olursa kazanan çocuklarımız olacaktır.

GEREKÇELERİ KABAHATİNDEN BÜYÜK

Sitemizde konu ile ilgili olarak yaptığımız haberin ardından ilgili kurumun resmi sitesinden bir duyuru paylaşıldı. Alel acele yazıldığı belli olan duyuruda ilginç tespitler mevcut. Sırası ile cevaplayalım ki kamuoyu gerçeği daha iyi anlasın.

“Alınan Kaymakamlık Onayı ile bahsi geçen katın tamamının müdürlüğümüze tahsis edildiği göstermektedir.”

Sayın müdürüm, size bizzat ziyaret ettiğimde bana göstermiş olduğunuz onay yazısında İznik Eşrefzade Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 3. katı yazıyor. Görev yaptığınız bina, zemin+2 kat olarak ruhsatlandırılmıştır. İki dönem görev yaptığım o okulun ruhsat bilgileri konusunda yeterli bilgi bende mevcut, gerekiyorsa sizinle de paylaşabilirim. Binanın çatısına ek bir 3. kat çıkmayı planlıyorsanız onu bilemem. Kaldı ki, onay yazısını yazan eski kaymakamımız Ali Hamza Bey’in eğitime verdiği önemi tüm İznik halkı bilmektedir. Bu yazıyı yazarken kütüphaneyi kastedeceğini hiç tahmin etmiyorum.

“Üç kurumu bünyesinde barındırıp onlarca personeli olan bir binada mescidin olmayışı, bilgisayar odası olarak içinde iki tane bilgisayar olan bu odanın mescit olarak kullanılması zorunluluk hale gelmiştir.”

Sayın müdürüm mesai saatinde veya mesai dışında görev yaptığınız binayı dolaşıp tanıyabilseydiniz, aynı bahçe içindeki ek binada hem bayanlara, hemde erkeklere olmak üzere iki tane mevcut mescit olduğunu fark edebilirdiniz.

“Sağlıksız ortam giderilip personele rahat ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanmıştır. Bunun sonucunda personel olumlu yönde etkilenmiş olup, performans artışı gözlenmiştir.”
Yaklaşık 10 günlük süre zarfında sağlıklı bir ortam kazandırılan personelizin performans artışı konusunda bir gazeteci olarak şahsımın vede iznik halkının yeterli bilgisi mevcut değildir. Gazeteciler olarak yapılan yanlışlıkları ortaya çıkarmak yanında çeşitli kurumların yaptıkları başarılı işleri de kamuoyu ile paylaşmak görevlerimiz arasındadır.Lütfen başarılarınızı bizlerle paylaşınız.

“İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 44 personel normu  olup, mevcut personeli 17´dir. Yapılabilecek bir atama ile kadro sayısının her an yükselmesi veya düşmesi muhtemeldir. Bu nedenle normumuzu baz alarak çalışma ortamını buna göre hizmette aksama olmaması adına hazır tutmamız gerekmektedir.”
Bu konuya cevap vermeye gerek görmüyorum. İki paragraf öncesinde bunu zaten kendi yazınız ile çürütmüşünüz.

“Yerel Bir Haber sitesinde geçen yanlış beyanlarda özellikle İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün bir yönü üstüne basa basa vurgulanmaya çalışılmış olup, Osmangazi- Seçköy İlköğretim okulunda yöneticilik yaptığı ve Ali Hadi Türkay İlkokulunda yönetici olduğu kısmı kasıtlı olarak gizlenmiştir.”
Bir yönü özellikle vurgulanmış derken Kemalpaşa ilçesindeki İmam-Hatiplik görevinizi kasdediyorsanız bu görev ötelenecek  ve ayıplanacak ve özellikle vurgulanacak bir görev değil, bilakis dinimiz açısından, dinimizin güzelliklerini vatandaşlara birebir anlatılabilecek yegane görevlerden biridir.
Ali Hadi Türkay İlkokulundaki göreviniz de kasıtlı olarak gizlemiş değildir. Haberimi daha dikkatli okursanız orada yazılı olduğunu göreceksiniz.

“Yanlış beyanlar ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü ve Milli Eğitim Müdürümüzü yıpratmak için yapılan kasıtlı bir itibarsızlaştırma hareketi olduğunu gözlemlemekteyiz.”

Bu iddiaya cevap vermek gerekiyormu bilemiyorum ama  eğer beyanlarımız ve iddialarımız yanlış ise neden geri adım atıldı..?

Bu yanlışlık Mlli Eğitim Müdürlüğünün kurumsal bir hatası olamaz, dolayısı ile kurumu hedef almak gibi bir düşüncemiz de olamaz. Milli Eğitim Müdürü’nü de hedef konusunda ise müdür koltuğunda gözüm olmadığı sürece komik bir iddiadan öteye geçemez. Kurum müdürü olarak sizi hedef almadım, yalnızca kurum müdürü olarak aldığınız kararın yanlış olduğunu ortaya koydum.

İznik halkı sizlerden, görev yaptığınız kurumların rahatlığı için ayırdığınız zaman yerine, mescit yaratmak için harcadığınız gereksiz zaman yerine, çocuklarımızın eğitim kalitesini nasıl yükselteceğinizi düşünerek geçirmenizi beklemektedir.
Kısaca asli göreviniz ne ise onu yapın…

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki bu yanlıştan dönülmesinde emeği geçenlere İznik halkı olarak teşekkür ediyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: