İznik Ekinoks Festivali Tam Not Aldı

İznik Ekinoks Festivali Tam Not Aldı

Dünya’daki en güzel 5 gün batımından biri olarak kabul edilen İznik Gölü’ndeki Ekinoks dönemi, 20-23 Eylül 2019 tarihleri arasında İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan İznik Ekinoks Festivali olarak çeşitli etkinliklerle kutlandı. Festival süresince fotoğraf tutkunları, İznik Gölü yanında İznik’in çeşitli köylerinde gerçekleştirilen etkinliklerde İznik’in tüm güzelliklerini objektiflerine taşıdılar.

İznik Ekinoks Festivali, açılış kutlamalarında yağan yağmura rağmen ikinci senesinde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ülkenin farklı bölgelerinden gelen yüzlerce fotoğraf tutkunu üç gün süresince İznik’in tüm güzelliklerini objektiflerine taşıma imkanı yakaladı.Yılda iki kez tekrarlanan bu doğa olayı, çevresi dağlarla çevrili olan İznik Gölü’nde muhteşem bir şekilde gerçekleşiyor. Gün batımı saatinde Güneş, İznik’in karşı kıyısında bulunan Karsak boğazı denilen mevkiden göle kavuşuyor. Dünya üzerindeki belirli göllerde nadiren görülebilen bu doğa olayı güneş suya değdiği an suyun içerisinde dağılıyor.

Ekinoks zamanında fotoğraf tutkunları yanı sıra vatandaşlar tarafından da ilgi çeken bu doğa olayı dolayısı ile İznik sahili yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Bu yıl ikincisi kutlanan İznik Ekinoks Festivalinde bu yıl ilk kez çevre köylerde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Özel olarak hazırlanan workshop’larda Yöresel Zeytin yağ sabunu yapımı, yöresel salça yapımı, İznik Gölü’nden Irp çekimi, Git gide yok olan İznik bölgesine has Müşküle Üzümü bağ bozumu etkinlikleri objektiflere ev sahipliği yaparken fotoğraf  tutkunları özel olarak kendilerine hazırlanmış hatıra ormanında kendi adlarına özel fidan diktiler.

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: