İzmit İstemedi, İznik’e Kaydırıldı. Ortam Sessiz

İzmit İstemedi, İznik’e Kaydırıldı. Ortam Sessiz

Özel bir firma tarafından İzmit’e kurulması kararlaştırılan ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin türbin dikilecek alanı ‘eko turizm alanı’ olarak değiştirmesi üzerine İznik’e kaydırılan RES (Rüzgar Elektrik Santralı) santraline çevreci gruplar tepkili yaklaşıyor.

RES santralinin kurulması düşünülen İznik’e bağlı Kırıntı, Kutluca, Candarlı, Hacıosman ve Elmalı  köylerinin bulunduğu adeta her biri cennetten bir köşe olan bu bölge paha biçilemez bir doğa harikası olarak biliniyor.

Kuşkusuz doğaya ve çevreye en az zararlı enerji güneş ve rüzgardan yani RES santrallerinden elde edildiği bir gerçek. Gelişmiş tüm ülkelerin enerji ihtiyacı için kullandıkları yegene bir tercih.
Ama bir farkla.
Diğer ülkelere baktığınızda RES santralleri genellikle çorak, yeşil doğa örtüsünün bulunmadığı alanlara yapılırken ülkemizde bu ayrıntı gözden kaçırılıyor.

Bölgede bir çok çorak alan varken Bursa, Adapazarı, Yalova, Kocaeli ve Bilecik arasında kalan bu büyük yeşil vadi neden santrallere kurban edilsin ki?

Memlekette kel, çorak ama rüzgarı bol arazi mi kalmadı?
En büyük zararı görecek bölge köylüleri neden sessiz?
Bilgilendirilmedimi?
Bölgede yaşayan köylülere hiçbir katkısı olmayacak bu santraller için köylüye vaat edilebilecek tek şey sanırım çevredeki yolların biraz da olsa yenilenmesi olabilir.
Köylülerin, muhtarların sert bir şekilde karşı çıktığı için Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin türbin dikilecek alanı ‘eko turizm alan’ı olarak belirleyerek karşı geldiği projeye Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İznik nasıl bakacak.
Enerji, ucuz yada pahalı her şekilde temin edilebilir, peki kaybolması muhtemel bir doğa nasıl yeniden yaratılabilir?
Bekleyip göreceğiz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: