64.Yılında Büyük Markalar İle Yarışıyor

64.Yılında Büyük Markalar İle Yarışıyor

Bursa’nın İznik ilçesinde yaşayan Biçer ailesi 64 yıllık geleneği devam ettiriyor. Üçüncü nesile uzanan Biçer Dondurmaları, günümüzde büyük dondurma firmaları ile yarışıyor.

76 yaşındaki dondurma ustası Niyazi Biçer baba meleği olan 64 yıllık dondurmacılık mesleğini hala devam ettiriyor. Yerleşik dükkanların olmadığı zamanlarda evinde ürettiği dondurmaları ilçedeki ve çevre köylerdeki cemiyetlere motosikletin arkasındaki dondurma dolabı ile ulaştıran Biçer ailesi bugün üçüncü nesil temsilcisi Muharrem Biçer ile dondurma üretmeye devam ediyor.

İznik’in en eski dondurmacılarından olan Niyazi Biçer, “Babamdan ne gördüysem hala o şekilde dondurma üretiyorum. Önceden evde üretirdik. Motosiklet ile babamla birlikte köylere çıkardık. Düğünlere cemiyetlere dondurma yetiştirirdik. O zamanki çocukların tek eğlencesi dondurma idi. Çoğu kez parası olmayan aileler yumurta ve süt karşılığı dondurma alırdı. Zaten bizimde kullandığımız bu ürünler. Hammadde sıkıntımız hiçbir zaman olmadı. O günkü çocuklar şimdi hepsi yetişkin oldu, ama hala onlar dondurmaları benden alırlar. Biz dondurmamızda çekirdek salep, süt ve şeker haricinde hiçbir şey kullanmayız. Her şeyi ile doğal bir ürün satıyoruz. Ben bu mesleği babamdan aldım, oğlumda benden sonra devam ettirecek diye düşünüyorum.” Diye konuştu.

İznik’te dondurmacılığı 3. Nesil olarak devam ettiren 39 yaşındaki Muharrem Biçer ise konuşmasında, “Yılların etkisi ile sektöre çok fazla marka girdi. Dondurma Pazarı git gide daralıyor. Biz işimizden memnunuz. Köylere cemiyetlere toptan veya parakente olarak satış yapıyoruz. Piyasada çekirdek salep ile üretilen dondurma zaten kalmadı. Fabrikasyon  dondurmalara baktığınızda köpük helvası gibidir. Bizim dondurmamızın yemesi ve tadı diğerlerinden farklıdır. Renklendirici ve katkı maddesi olmadan doğal meyvelerden üretim yapıyoruz” dedi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: