O Bölgede Kazılarda Yeni Bir Mezar Bulundu

O Bölgede Kazılarda Yeni Bir Mezar Bulundu

Bursa İli İznik ilçesi Hisardere köy yolu bölgesinde Roma dönemi lahit mezarlığı olan bölgede bir haftadır yürütülen çalışmalar neticesinde bugün yeni bir mezar ortaya çıkarıldı.

Bu güne değin gerek İznik Müze Müdürlüğü tarafından veya kaçak kazılar neticesinde 4 adet mermer lahit mezar ve 1 adet de pişmiş topraktan mezar bulunmuştu. Edinilen bilgilere göre kazıların başladığı bu Nekropol alanındaki yeni bulunan pişmiş topraktan (kiremitten) çatkı şeklindeki yeni mezarda, iki kişiye ait ceset bulunduğu, mezarın içerisinde herhangi bir değerli eşyaya rastlanılmadığı ifade ediliyor. Mezarın üst bölgesinde ise farklı renklerde bulunan çeşitli figürler dikkat çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen yıl kamulaştırılan Hisardere Köy yolu üzerinde bulunan Nekropol alanında İznik müze müdürlüğünce başlatılan 2019 yılı kazı çalışmalarının başkanlığını, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç yürütüyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: