Asırlık Camide Restorasyonun Durması Tepkilere Neden Oluyor

Asırlık Camide Restorasyonun Durması Tepkilere Neden Oluyor

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 2017 yılında yüklenici firma olan Ozboy Mühendislik Hizmetleri’ne ihale ettiği Bursa’nın İznik ilçesindeki 597 yıllık tarihi Mahmut Çelebi Cami’ndeki restorasyonun durması çevredeki vatandaşlardan tepki alıyor.

2 Şubat 2018 yılında teslim alınan 722 bin 420 TL’lik İhale şartnamesine göre 4 Nisan 2019 yılında restorasyonu tamamlanıp ibadete açılması gereken, 6. Osmanlı Padişahı II. Murad dönemine ait Mahmut Çelebi Camii, 2 yıldır inşaat halinde kaderine terkedilmiş durumda.

Ödenek sıkıntısı nedeniyle durduğu tahmin edilen duvarlarındaki koruyucu sıvaları kırılan ve minaresindeki kurşun kubbesi sökük olan tarihi cami, olumsuz hava şartları nedeniyle zarar görmeye başladı. Çevrede birçok yaşlı akrabalarının camiye gidemediklerini ifade eden çevre sakinleri, camideki çalışmaların bir an önce tamamlanmasını bekliyorlar.

MAHMUT ÇELEBİ HAKKINDA

Mahmut Çelebi Camii, Osmanlı döneminin kentteki son camisi olarak biliniyor. Cami kare planlı asıl ibadet mekanı ile bunun kuzeyindeki son cemaat yerinden oluşur. Cami, kuzey cephesindeki kapı kemeri üzerindeki yazıtta II. Murad 1421 – 1451 döneminde Mahmut Çelebi tarafından 1422 – 1423 tarihinde yaptırıldığı belirtilmekte. Üçgen kuşakla geçilen sekizgen kasnağa oturtulmuş bir kubbe ile örtülü olan caminin Kuzey duvarında eksende giriş kapısı, yanlarında ona simetrik iki altlık ve üstlük pencere bulunurken, kuzey batı köşede duvar içinde minare merdiveni yer alıyor. Beden duvarları üstünde yükselen minare pahlı, pabuçlu, yuvarlak gövdeli, tek şerefeli ve sivri külahlı olan Mahmut Çelebi cami’sinin son cemaat yeri üç bölmeli, beden duvarları almaşık teknikle bir kesme taş ve üç sıra tuğla örgülü.

Kitabesinde “Bu mescidi, emirliğin göz bebeği ve vezirlik ağacının meyvası, hayırlı işler ve iyilikler sahibi, sofralar ve sevindirici işler sahibi, büyük ve ulu vezir, merhum, said, mağfur ve şehit İbrahim Paşa, Allah yattığı yeri nurlandırsın, oğlu Mahmut Çelebi, hayırlı işleri devamlı ve devleti yüce olsun.” yazısı dikkat çekiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: