TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya,” İznik’e Özel Bir Değer Veriyoruz”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya,” İznik’e Özel Bir Değer Veriyoruz”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) organizasyonu ve  UNESCO İznik Alan Başkanlığının desteği ile düzenlenen İznik gezisine 10 büyükelçi, maslahatgüzarlar ve eşleri dünkü Bursa turunun ardından bugün İznik’e geldiler.

İznik kaymakamı Bülent Bayraktar, belediye başkanı Kağan Mehmet Usta’nın eşlik ettiği  Arjantin Büyükelçisi Jorge Alejandro Mastropietro, Kolombiya Maslahatgüzarı Milena Gomez Kopp, Kuzey Makedonya Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga, Malezya Büyükelçisi ABD Razak Bin Abdul Wahab, Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovic, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, Hindistan Maslahatgüzarı Vanaja Kumari Thekkat’ın katıldığı İznik gezisinde katılımcıların ilk durağı Roma tiyatrosu oldu.
Bursa büyükşehir belediyesinin destekleri ile arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği tiyatroyu inceleyen ve bilgi alan büyükelçiler, Tiyatro gezisi ardından Çamdibi mahallesine geçti. Burada vatandaşlar tarafından güller ile karşılanan kafile daha sonra iş adamı Mevlüt Karamanın  köy evinde, bayanların kendi elleri ile hazırladığı yöresel yemekler ile ağırlandı. Çamdibi Muhtarı Halil Küçüker’in katkıları ile hazırlanan geziye katılan Büyük elçilere, kaymakam Bülent  Bayraktar ve belediye başkanı Kağan Mehmet Usta tarafından birer çini karo takdim edildi.
Katılımcılar Çamdibi etkinliği ardından mehter takımı eşliğinde ilçe merkezindeki tarihi Lefke Kapıyı ziyaretleri ardından Yeşil cami ve Nilüfer Hatun imaretini ziyaret ettiler. İlçe gezileri ardından İznik Çini ve Seramik Üretim Kooperatifinde yapılan workshopa katılan büyük elçilerden oluşan grup  üyeleri, burada İznik çinisinin yapılışı ve tarihi gelişimi hakkında bilgilendirilirken birebir çini boyaması yaptılar.

Kağan Mehmet Usta;” Hedefimizi Biliyoruz”

Ziyareti değerlendiren Belediye başkanı Kağan Mehmet Usta, “ İznik’in Turizm’den yeterli katkıyı alabilmesi yolunda güzel bir adım oldu. İznik’in tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılması İznik’in Unesco yolculuğunda da önemli bir basamak, bunu biliyor ve bu amaçla hareket ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) başkanı  Firuz Barbaros Bağlıkaya ise gezi ile ilgili olarak “Büyükelçiler gezisinin ikincisini düzenliyoruz. İlkini ekim ayında Şanlıurfa ve Gaziantep bölgesinde yapmıştık. Daha önce 5 büyükelçimiz gelmişti, İznik’te ise 10 büyükelçiyi ağırlıyoruz. TÜRSAB  olarak İznik’e özel bir değer veriyoruz. Bu yıl erken rezervasyonlarımız çok yoğun. Bunun yansımalarını otel doluluklarından görebiliyoruz. Bu yıl da iyi bir sezon bekliyoruz. Dolardaki artış fiyatlara da yansıdı. Bizim kısa vadede öngörümüz iç pazardaki turizm canlandırmak adına bölgesel tatillerin gerçekleşmesi gerekiyor. Bu yıl turist sayısında geçen yılın yüzde 10 üzerinde bekliyoruz. Türk Hava Yolları’nın tatil destinasyonlarına tarifeli seferler koyması diğer uçtuğu ülkelerdeki hava yolu şirketlerini de tetikledi. Bu anlamda çok güzel haberler alıyoruz” dedi.

Büyük elçi kafilesi İznik gölü içinde geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarılan Bazilikayı ziyaretleri ardından İznik’ten ayrıldı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: