İznik’te 12 Saatlik Seferberlik 7 Defineciden 6’sını Hayata Bağladı

İznik’te 12 Saatlik Seferberlik 7 Defineciden 6’sını Hayata Bağladı

Bursa’nın İznik ilçesi Elbeyli mahallesindeki bir mağarada kazı yaparken mahsur kalan 7 defineci için 100 kişilik arama kurtarma ekibi 12 saat boyunca hummalı bir şekilde çalışma yürüttü. Kazı yapan şahıslardan 6’sı kurtarılırken, biri hayatını kaybetti.

Dün akşam saat 20.00 sularında İznik’e bağlı Elbeyli mahallesi Kızıltepe mevkiinde meydana gelen olayda yaklaşık 51 metrelik kuyudan Recep Er (58), Ömer Kocaekşi (35), Günay Kırbaş (46), Nihat Erden (48), Adem Makara (45), Halil Sarıdoğan (39) ve Mümin Sarıdoğan (60) canlı olarak kurtarılırken Mümin Sarıdoğan isimli şahıs İznik Devlet hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kurtarılan şahıslardan Nihat Erden’in %55 engelli olduğu öğrenilirken Jandarma ekipleri, olayla ilgisi bulunduğu gerekçesi ile İsmail Turan, Temel Coşkun, Harun Acar ve İsa Hansu isimli şahısları da gözaltına aldı.


Jandarma, AFAD, UMKE, 112, Büyükşehir İtfaiyesi, AKUT, NAK ve BAKUT ekiplerince ortaklaşa gerçekleştirilen kurtarma operasyonu konuşan AFAD İl Müdür Vekili Yalçın Mumcu, kendilerine ihbarın gelmesinin ardından kısa sürede 30 kişilik ekibiyle olay yerine vardıklarını belirterek, “Elbeyli Köyü Kızıltepe Mağarası’nda 7 kişi mahsur kalmıştı. Bu kişilerin mahsur kaldığını geride kalan arkadaşları haber vermiş. İlk önce mağara girişinde gaz ölçümü yaptık. Mağara girişinde 300 pp üzerinde gaz vardı. Mağaranın içerisinde bunun 450 pp üzerinde olduğunu düşündük. Ancak tüplü ilk ekibimiz indiğinde iniltileri duyduk. Bu bizi çok sevindirdi. Artık operasyonun temiz hava tüpüyle devam etmesi gerektiğini anladık. Daha sonra badili yani ikişer kişilik ekipler indirdik. İnmek çok zordu. Giriş çıkış 1,5 saat sürüyordu. Mağaraya iniş çıkışta motorlu liberatör kullanıyorduk. Otomotik motorla ip takıldığında çekebiliyoruz. Bütün ekipler oksijen maskesiyle inebiliyordu. Ancak yarım saat kalabiliyordu. İçeriye temiz hava bastık. Sonra oksijen tüpüyle kazazedelere hava açtık. Ekip elemanlarımız tüplerini hiç çıkarmadılar” dedi.

Kurtarma çalışmalarının Bursa Valisi Yakup Canbolat ile İznik Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu koordinasyonunda 12 saat boyunca başarılı bir şekilde sürdüğünü kaydeden Yalçın Mumcu, “Tüm ekipler, jandarma, UMKE, 112, Büyükşehir İtfaiyesi, AKUT, NAK ve BAKUT ekipleri iyi koordine olduk. Kurtarma çalışmalarına toplamda 100 kişi katıldı. İlk inişte kazazedelerdeki inilti sesi ve oksijen tüpleriyle daha da hayata bağlanmaları iyi oldu. İlk indiğimizde merdivenin dibinde 3 kişi vardı. Dere kısmında da 4 kişi vardı. Kendilerine ip sistemi kurmuşlar, aküleri ve jeneratörleri vardı. 7 kişiyi de canlı yukarı çıkardık. Ancak bir kişinin hayatını kaybettiği haberi hastaneden geldi. Kazazedelerden bazılarıyla konuşuyorduk. Hatta bir an önce yukarı çıkma isteklerini dile getiriyorlardı. Eğer biraz daha geç kalınsaydı kazazedeler bugün hayatta olmayabilirdi” diye konuştu.

Öte yandan definecilerin kurtarıldığı 51 metre derinliğindeki mağarada inişin iki kademeli gerçekleştiği, definecilerin kendi halatlı merdiven sistemini kurdukları görüldü.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: