Eşref Eroğlu Çini Atölyesi, Bu kez de VTV’yi Ağırladı

Eşref Eroğlu Çini Atölyesi, Bu kez de VTV’yi Ağırladı

Geleneksel üslupta odun ateşinde yeniden İznik çiniciliğini ülkemizde canlandıran ilk atölye olan Eşref Eroğlu Çini Atölyesi Vietnam Devlet Televizyon Kanalı (VTV)’yi ağırladı.

Atölye sahipleri merhum çini sanatçıları Eşref ve Seyhan Eroğlu’nun kızları Aslıhan Eroğlu Sürük, Selcen Eroğlu ve Şule Eroğlu tarafından ağırlanan Vietnam devlet televizyonu (VTV) ekibi, çini üretimini konusunda bilgilendirildi.

Üretimleri ile Dünyanın birçok ülkesinde dikkat çeken İznik Çini Eşref Eroğlu atölyesinde, İznik Çini yapımı hakkında üretiminin her aşamasının çekimi yapılırken kameraman Van Ahm, koordinatör Elif Uyutun ve muhabir Anh Phuong’dan oluşan VTV ekibi, İznik Çini’si hakkında yaptıkları bu program ile Türkiye’nin en önemli sanatlarından birini tanıtmış olacaklarını belirtti. Ailenin üçüncü kuşak genç çini sanatçısı Oğuz Sürük ‘ün yaptığı eserler VTV kanalı ekibinin büyük bir ilgisini çekerken Oğuz Sürük ile özel bir röportaj gerçekleştirdiler.

Eroğlu Ailesinin bugüne kadar yerli yabancı birçok televizyon kanalında yaklaşık dörtyüz televizyon çekiminde ve yazılı basında İznik’i ve İznik Çinisini tanıttığı ifade edilirken İznik Çini Eşref Eroğlu atölyesi bu güne değin bir çok ülkenin Cumhurbaşkanı, başbakanı ve bürokratı için eserler üretmiş, yurt içi ve yurt dışında pek çok dini ve sivil mimari yapı, özel koleksiyonlarda eserleri sergilendi. Kuruluşundan itibaren bir çok sergi ve fuara katılan İznik Çini Eşref Eroğlu Atölyesi’nin sanat eserleri Macaristan, İngiltere, Japonya, Kore , Fransa  ve Amerika Birleşik devletleri gibi ülkelerin Müzelerinde yerini aldı.
Eroğlu Ailesi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da geleneksel yapıdan taviz vermeden özlemlerini ve tarihimizi gelecek kuşaklara yansıtmaya hedefliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: