İki Doğa Harikasından Biri Devrildi, Diğerinin İçinde de Ateş Yakıldı

İki Doğa Harikasından Biri Devrildi, Diğerinin İçinde de Ateş Yakıldı

Roma ve Osmanlı dönemine şahitlik eden 700 yıllık Selvi ağaçlarının gövdesi içinde ateş yaktılar.  Gövde genişliği 6 metre, uzunluğu ise 20 metreyi bulan tarihi Selvi ağacı, arıları kaçırmak için yakılan ateş nedeniyle zarar gördü.

Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Elbeyli köyü Hesbekli mevkinde tarla içinde yan yana yükselen 700 yıllık iki Selvi ağacından biri de bakımsızlıktan kuruduğu ve yine içinde ateş yakıldığı için devrilmiş durumda. Diğeri ayakta olan devasa büyüklükteki Selvi ağacının gövdesinde hizar makinesi ile derin kesikler görenleri hayrete düşürüyor. Gövdesinde derin yanıklar bulunan, Bursa Büyükşehir belediyesinin bastırdığı Elbeyli beldesi tanıtım kitapçığında 6 yıl önce tescil edildiği ifade edilen tarihi Selvi ağacının koruma altına alınıp tedavi edilmesi gerekiyor.

Elbeyli Köyü Muhtarı Hasan Ünal, “Elbeyli köyünde bulunan bu Selvi ağaçları 700 senelik olduğuna inanıyoruz. Görüldüğü gibi her ikisinin de gövdelerinde ateş yakılmış. Balta ve hizar makineleri ile kesilmek istenmiş. Müze müdürlüğü buradaki sohbet telefonları ağaçların varlığından haberdarlar. Ancak gelip de ilgilenen yok. Gövdesinde boşluk olduğundan arılar buralara yerleşiyor. Sanırım bu çevrede yaşayanlar bu arılardan rahatsız oldukları için içinde ateş yakılmış ” dedi.

Fotoğraf tutkunu Ali Aşık ise, “Tesadüfen arkadaşlarımdan Elbeyli’de tarihi selvi ağaçları olduğunu duydum ve fotoğraflamak için geldim. Gerçekten inanılmaz bir doğa harikası. Özellikle doku çalışması açısından önemli bir şey. Fotoğrafçılar için muhteşem bir eser diyebilirim. Kötü tarafı ise yanmış durumda. Buranın koruma altına alınması gerekmekte. Yetkililerin bu konuda duyarsız kalması çok üzücü” dedi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: