“Şehre Adı Verilen Kraliçenin Mezarı da Bu Şehirde Olmalı”

“Şehre Adı Verilen Kraliçenin Mezarı da Bu Şehirde Olmalı”

İznik Belediye başkanı Osman Sargın İznik’te yapılan kazılar ile ilgili olarak Kraliçe Nikaia’nın mezarı konusunda bir açıklamada bulundu.

İznik’teki Hisardere Köyü mevkindeki Roma dönemi lahit mezarlığında kraliçe Nikaia’nın da mezarının olabileceğini ifade eden Başkan Osman sargın, “Atatürk İznik’e geldiğinde, “Asıl İznik 5 metre yerin altında” der. Bugün İznik’in altı Roma Bizans, Selçuklu medeniyeti ile dolu. Hatta, milattan önceki dönemlere ait lahitler mevcut. Nikaia Kraliçe olarak İznik’te yaşamış. muhtemelen mezarı da İznik’te olmalı. Bugün ortaya çıkan bulgular orayı işaret ediyor. Bu muhtemeldir ki, belki bugün değil ama ilerleyen günlerde Nikaia’nın mezarı da kazı yapılan o bölgede çıkma ihtimali var. Çünkü, buraya kendi ismi verilmiş bir kraliçenin başka bir yerde defnedilmesi mümkün değil. Yüksek bir ihtimalle o mezar yine bu bölgede. İnşallah bizim temennimiz bu kazılarla birlikte Nikaia’nın mezarının ortaya çıkarılması. Velev ki, çıkmazsa bile, biz bunu önceki dönem ki Turizm Bakanımız Mahir Ünal’n desteği ile kamulaştırmasını gerçekleştirdik. Bunun temel amacı ileride İznik’in lahit müzesine kavuşmasıdır. Bu müzenin olması ilçenin turizm değerini daha da artıracaktır. Bugün kazılan yerdeki lahit mezar hakkında önemli bulguların olduğu söyleniyor. Lahitin olduğu zemin de mermer ve mozaik kaplı olduğu söyleniyor. İnşallah güzel bir eser çıkacağına inanıyorum.”dedi.

İlk kez rastlantı sonucu ilk kez 2016 yılında ilk lahit mezarın bulunduğu bölge Roma döneminde “ölüler şehri” olarak biliniyor. Hisardere Köyü mevkiinde arka arkaya bulunan lahit mezarların ardından bir üçüncüsünün izinede defineciler rastlamıştı. 10 dönümlük aynı zeytin tarlasında bulunan Lahit mezar, müze yetkililerince 2016 yılında üzeri kapatılarak koruma altına alınmış. 2017 yılında da 1 milyon 50 bin TL’ye de kamulaştırılmıştı. Bugün o bölge de koruma altına alınan üçüncü lahit mezarın gün yüzüne çıkarılması için arkeolojik kazı çalışması halen devam ediyor.

ŞEHRİN İSMİ NİKAİA OLARAK DEĞİŞTİ

Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından General General Lysimakhos, M.Ö. 301’de General Antigonius’u mağlup ederek, şehrin “Antigonia” olanismini karısı Nikaia’nın ismiyle değiştirdi.

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: