Fidanlar Afrin Şehitleri İçin Dikildi

Fidanlar Afrin Şehitleri İçin Dikildi

Orman Haftası dolayısı ile Bursa Orman İşletme müdürlüğü, İznik Belediyesi ve Göllüce muhtarlığı işbirliği ile düzenlenen “Afrin Zeytin Dalı hatıra Ormanı” etkinliği  Göllüce sahilinde gerçekleşti. Etkinliğe İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa Orman İşletme Müdürü Sacettin Doğan, Jandarma Üsteğmen Tuncay Doğan,Ak Parti İznik İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasında etkinlik hakkında bilgi veren İznik Orman İşletme Şefi Hakan Dönmez konuşmasında “ Zeytin Dalı Harekatı askerlerimiz tarafından başarıyla sürdürülürken bizler işlerimizi en iyi şekilde yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. 2017-2018 yılları arasında İznik’te 120 bin fidan dikilmiştir. Bu gün burada Göllüce sahilindeki bu atıl alanda dikilen fidanların özel bir değeri vardır. Siz gençler bu fidanları koruyacak ve yıllar sonra buranın bir orman, bir koru olduğu günleri göreceksiniz” dedi.

Bursa Orman İşletme Müdürü Sacettin Doğan ise konuşmasında, ” Her türlü zenginliği bünyesinde barındıran İznik’in bu şirin Göllüce sahilinde bu gün dikilen fidanların özel bir anlamı bulunmaktadır. Kahraman ordumuzun Afrin’de verdiği mücadeleye bir nebze de katkı sağlamak düşüncesi ile bugün buradayız. Burada dikilen her fidana şehitlerimizin adını vererek onların hatıralarını yaşatmak istedik. Orman bölge olarak mevcut ormanlarımızı koruma dışında, ormanlık alanlarımızı arttırmak üzere bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda canla başla çalışıyoruz. Orman haftası dolayısı ile Bursa merkez dahil  olmak üzere bir çok etkinlik gerçekleştirdik. Esas amacımız gençlerimizi ormanlar konusunda bilinçlendirebilmek, bu konuda bir farkındalık yaratabilmektir.” dedi

Belediye Başkanı Osman Sargın ise konuşmasında, ” Bu yıl 1000 adet fidanı belediye olarak toprakla buluşturduk. Bu günde burada 300 adet fidan toprakla buluşacak. Bu anlamlı günde Orman İşletme şefliği işbirliği ile Afrin’de şehit düşen askerlerimizin anısına bir hatıra ormanı yaratma düşüncesi ile yola çıktık. Ne diyor Allah resulü,” Diktiğiniz ağacın gölgesinden faydalanan bir kişi dahi olsa bu sizin adınıza sadaka olarak geçer ” Bu kültür ile yoğrulan bizler, çocuklarımıza sağlam bir gelecek yanında geniş bir ormanda bırakmak zorundayız. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun” dedi

İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar ise ormanların azaldığına dikkat çekerek, “Afrin Zeytin Dalı Hatıra Ormanı oluşumu için bir araya geldiğimiz bu gün 49 şehidimizin adını burada Göllüce sahilinde yaşatacağız. İnsanın yaşamı için Hava, su ve toprak büyük bir önem taşıyor. Bu üçlüyü de birbirine bağlayan orman. Eyliya çelebi seyahatnamesinde, ” Anadolu toprakları öyle bir ormanla kaplıdır ki, bir maymun ayağını toprağa basmadan Anadolu’nun bir ucundan diğer ucuna gidebilir” diye yazmış. Bu gün baktığımızda durum böyle değil, eksiklerimiz mevcut. İş bu gibi etkinlikler bu olayın önemini anlamada büyük bir önem taşıyor” dedi.

Etkinlik, Göllüce ilk okulu öğrencilerinin programı ardından  fidanların dikimi ile sona erdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: