İznik’te İkinci Ahşap Cami Hizmete Girdi

İznik’te İkinci Ahşap Cami Hizmete Girdi

İznik’e bağlı İnikli mahellesinde 1800’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen ve uzun süredir atıl durumda bulunan ahşap cami restorasyonu ardından ibadete açıldı.

Bursa büyükşehir belediyesi ve İznik belediyesinin ortaklaşa hazırladığı İznik’teki toplu iftar programına katılan Bursa Büyükşehir belediyesi başkanı Recep Altepe, iftar sonrasında İnikli mahallesindeki ahşap caminin açılışını gerçekleştirdi.
İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz’ın katıldığı katıldığı açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Osman Sargın, ” Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle ilk günkü orijinal haline kavuşan camimiz İnikli mahallemize hayırlı olsun. Camimizin restorasyonunda başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, yüklenici firmaya ve çalışan herkese teşekkür ediyoruz. Bizlere yakışanda bu eserlere sahip çıkmak ve vatandaşımızın hizmetine sunmaktır.” dedi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise konuşmasında “Anadolu’muzun ve İznik ilçemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olan İnikli Mahallemizde böylesine güzel bir eserin yeniden ayağa kaldırılmış olması bizleri de son derece mutlu etti. Camilerimiz de bizleri bir araya getiren en önemli yerlerin başında geliyor. Dolayısıyla mana değeri son derece yüksek olan Ramazan ayında böyle bir eserin açılıyor olması inşallah hayırlı ve bereketli yarınlara vesile olacaktır” dedi.

Açılış töreni öncesinde konuşan Bursa Büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe ise,” Bizler bugün güzel ilçemiz İznik’te bu güzel akşamı taçlandıracak bir açılış yapıyoruz. Bursa’mızda 5 adet Ahşap Camiden iki tanesi İznik’te bulunuyor. Biri Elmalı’da diğeri de burada İnikli mahallemizde. 1800’lü yıllarda yapılmış ve 200 yıla yakın ömrü olan ve bu camiyi ilk günkü orijinal haliyle restore edilmesiyle birlikte açılışını gerçekleştiriyoruz. Bizler böylesine güzel bir dinin mensupları, böylesine güzel bir Peygamberin de ümmetiyiz. Bizler bu milli ve manevi değerlerimize her zaman sahip çıkıyoruz. İnşallah sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Tarih boyunca bizler hep örnek millet olduk. Büyük bir misyon üstlendik. Kıyamete kadar ezanlarımız minarelerimizden, şanlı bayrağımız göklerde dalgalanmaya devam edecek. Onun için bizlerde çalışacağız. Ecdat yadigarı bu eserimizde orijinal haline dönmüş oldu. İnşallah şimdiden sonra da onu şenlendirmekte bizlere düşüyor” dedi.
Konuşmalar ardından Osmangazi eski Müftüsü Hasan Hüseyin Acar ‘ın duası eşliğinde yapılan kurdele kesiminin ardından protokol üyeleri ve mahalle halkı teravih namazı için Ahşap Cami’de hep birlikte saf tuttular.

BAKANDAN SÜRPRİZ ZİYARET
Camideki teravih namazı sonrasında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan İnikli’ye sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. Camiyi gezen Bakan Müezzinoğlu, yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi alırken, ” Güzel bir çalışma olmuş, milletimize hayırlı olsun” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı kredi hesaplama