İznikli Çiftçiden Dona Karşı Örnek Mücadele

İznikli Çiftçiden Dona Karşı Örnek Mücadele

İznikli çiftçi Erol Durmaz, tarlasında yıllardır yaşadığı don sıkıntısını kendi imkanları ile yenmeyi başardı.
Bir benzeri sadece Yeni Zellanda da bulunan donla mücadele makinesini İznik'te ürettiler. Çiftçinin korkulu rüyası, Don olay'ının bu makine ile sona ermesi bekleniyor.

İznik'in Karatekin köyünde yaşayan Erol Durmaz adlı çiftçi, tarlasında yaşadığı don zararına karşı internette bir mücadele şekli ararken Yeni Zellanda'da üretilen donla mücadele makinesi ile karşılaştı. Arkadaşı sera üreticisi Halil Çağlar ve Mustafa Çağlar adlı kardeşler ile bir araya gelerek yaptıkları araştırmalar sonunda "Don Kırıcı" makineyi üretmeyi başardılar. Üretilen don kırıcı, 50 dönümlük şeftali bahçesini dondan kurtardı.


ÇİFTÇİNİN UMUDU OLACAK


Baharın habercisi meyve bahçeleri çiçek açmaya başladığı bu günlerde geceleri eksi derecelere kadar düşen hava sıcaklığı çiçek açan meyve ağaçlarına zarar veriyor. Mahsülün yok olmasına neden olan don olayı, çiftçileri kara kara düşündürürken bu duruma çare arayan Erol Durmaz, 7 metre yüksekten sıcak hava akımını emip dağıtan "Don Kırıcı" adlı makine ile rahat bir nefes aldığını  ifade ediyor. Geçtiğimiz perşembe gecesi eksi 5'lere kadar düşen hava sıcaklığında bir çok bahçede zarar yaşanmasına rağmen, tarlasında konuşlandırdığı donla mücadele makinesi sayesinde çiçek halindeki mahsulün zarar görmediğini söyleyen Durmaz, "50 dönüm şeftali bahçemden yılda 150 ton ürün alıyorum. Eğer dondan etkilenmiş olsaydı sadece 50-60 ton ancak alabilirdim. Makine gerçekten işe yaradı. Oysa her yıl çiftçi büyük bir zarar yaşıyor. Bu tür mücadelelerle tarım arazilerimizi zarardan kurtarmamız artık mümkün." dedi.
 

SİGORTADAN DESTEK ALAMIYORUZ

"Çiftçi olarak, ziraat odaları yada il tarım müdürlüklerinden destek alamıyoruz. Don sigortası var fakat  don zararı, sadece meyveyi kapsıyor. Çiçek halindeki ürün sigorta kapsamı dışında kalıyor. Tarım sigortalarının tamamı sadece meyveyi kapsarken ağaç ve çiçek zararı sigorta dışında bırakılması çok yanlış" diye konuşan Durmaz, yetkililere de bu konuda uyarıyor.  
 

DESTEK BULURSAK SERİ ÜRETİM YAPARIZ

Don Kırıcı adlı tarım makinesinin mucidi olan Halil Çağlar, "Bu makine ile don zararını ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu makineden yurt dışında var. Ancak, maliyeti çok yüksek. Çiftçimizin bunu alıp kullanma şansı hiç yok. Biz bunu çok düşük bir maliyet ile üretmeyi başardık. Devlet bu konuda destek ve kredi olanağı sağlarsa diğer çiftçilerimiz de faydalanmış olur. Makinenin en büyük özelliği portatif olması. Römork ve ya traktör arkasına takarak istediğiniz yere götürebilirsiniz. Yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz. Bu sadece meyvelerde şeftali için değil, erik ve kiraz gibi yüksek meyvelerde da kullanılabiliyor. 6-7 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. 150 metre'den pervanenin ürettiği rüzgarı hissedebiliyorsunuz. Buda aşağı yukarı 40-50 dönümlük araziye etki ediyor. Kendi eksenin de 360 derece dönerek de çalışabiliyor" dedi. 
 

MÜCADELE ŞEKLİ YAYGINLAŞMALIDIR

Konu ile ilgili olarak düşüncesi açıklayan İznik Ziraat Odası Ziraat danışmanı Ziraat Mühendisi Rıdvan Kırmızıoğlu,rüzgar pervanelerinin dona karşı mantıklı bir mücadele şekli olduğunu ifade ederken, "Toprak gün boyunca güneşten elde ettiği ısıyı geceleri topraktan daha soğuk olan atmosfere geri verir. Isı kaybı rüzgarsız ve bulutsuz gecelerde gün doğumundan hemen önce en yüksek seviyede oluşur ve en çok bu zaman diliminde don olayı yoğun bir şekilde görülür. Bitkiden 7-50 metre yükseklikte oluşan sıcak hava tabakasının (inversiyon tabakası) rüzgar fanları sayesinde toprağa doğru çekilmesi ile don tehlikesini engellemek mümkündür.Bizler danışmanlık yaptığımız çiftçilerimize, bu konu hakkında gerekli bilgilendirmeleri de yapmaktayız" diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı kredi hesaplama