Başkan Sargın sert çıktı,” İznik’e zarar veriliyor”

Başkan Sargın sert çıktı,” İznik’e zarar veriliyor”

İznik gölünde son günlerde yaşanan balık ölümleri konusuna belediye başkanı Osman Sargın, belediye meclis toplantısında açıklık getirdi. “İznik gölünde yaşanan balık ölümlerinin başlıca sebeplerinden biri kaçak avlanma. Göl içinde dinamit patlatıldığı iddiası da var, İznik gölü bölgenin en temiz gölüdür. ” dedi.

 

Basında İznik Gölü kirliliği ile alakalı çıkan asılsız haberlere sert çıkan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Haziran ayı meclis toplantısında, “İznik’i yerlere serercesine haberler yapılmakta. Yeni gelen su analiz raporlarına göre İznik gölü geçen yıldan yüzde 10 daha fazla temiz çıktı. Asılsız kirlilik iddiası İznik turizmine zarar veriyor.” dedi.

PEKİ BALIK ÖLÜMLERİNİN SEBEBİ NE?

İznik Gölündeki balık ölümleri konusunda, “Uzman kişiler ile yapmış olduğumuz toplantılarda elde ettiğimiz bulgularda ilk sırada kaçak avcılık geliyor. İznik gölünde ekonomik değeri olan balıklar var. Bizim İsrail sazanı dediğimiz balık var. Ramazan ayında da tüketimi yok denecek kadar az. Balıkçılar bunu yakalıyor. Yakaladıktan sonra içerideki ak ve sarı balıkları bir şekilde pazarlıyor. İznik’te 15 Mart ile 15 temmuz arası balık avcılığı yasak. Balıkçı bu sürede kaçak avladığı İsrail balığını kafese koyuyor satamadığı zamanda göle döküyor” dedi.

“DİNAMİT İDDİASINI DA DEĞERLENDİRİYORUZ”

Başkan Sargın, “Geçtiğimiz akşam Drazali köyünden bir ihbar geldi, suyun içerisinde dinamit patlatıyorlar denildi. Hemen arkasından da Çakırca köyünden aynı ihbar geldi. Dinamit patlatılınca 10 dakika sonra balıklar su yüzüne çıkıyor. Hızlı bir şekilde ekonomik değeri olan balıklar toplanırken İsrail sazanı orada bırakılıyor. Böylelikle de bu balıklar karaya vuruyor. Tabi bu dinamit olayı henüz kesinleşmiş değil. Varsayımlar üzerinde duruyoruz. Bir diğer neden de balığa musallat olan zararlı bir böcek olabilir. Ardından balığın yatara geçtiği göl içinde otlar var bu otlarında zehirli olmuş olabileceği varsayılıyor. Balıklar  ve otlar İzmir-Bornava’da ki bir laboratuvara analiz için gönderildi. Bunun cevabı da bir hafta içerisinde gelecek. Son kez söylüyorum İznik gölü temizdir” dedi.


JANDARMA 2.400 METRE KAÇAK AĞA EL KOYDU
Edinilen bilgilere göre ilçe Jandarma Bot Komutanlığı ve İlçe GTHM.’lüğünün balık yasağının başladığı Mart ayından bu güne kadar yapmış olduğu kontrollerde 34 kaçak avcı hakkında işlem yaparken yaklaşık 30 bin TL para cezası kesildiği ve bu operasyonlarda toplamda 2.400 metre kaçak ağa el koyuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı kredi hesaplama