Nazım Hikmet Müşküle’de Yad Edildi

Nazım Hikmet Müşküle’de Yad Edildi

Ünlü Şair Nazım Hikmet, 54’üncü ölüm yıl dönümünde, Bursa’nın İznik İlçesi’ne bağlı Müşküle Mahallesi göl sahilinde bulunan ve ‘Nazım’ın Çınarı’ diye adlandırılan ağacın başında anıldı.

Müşküle Mahallesi’ndeki anma töreni Nazım Hikmet adına dikilen çınar ağacının altında düzenlendi. Törene CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Orhan Sarıbal’ın yanı sıra, Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart ve Nazım Hikmet Anma Platformu üyeleri katıldı.

Etkinlik öncesi Nazım Hikmet’le birlikte Bursa Cezaevi’nde yatan Müşküle Köyü’nden edebiyatçı İsmail Başaran’ın arkadaşı ve köylüsü olan ve geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren Fevzi Kavuk’un da mezarının başına çınar fidanı dikilirken, ilk can suyu da milletvekilleri tarafından veridi. Çınar fidanı önünde CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Nazım’ın bir yoldaşını Anadolu’da bir köy mezarlığında ağırladıklarını belirterek, “Nazım’ın hayatı Anadolu ve yurt özlemi ile son buldu. Fevzi amca onun buradaki bir yoldaşıydı. Onu hep burada var etti. Nazım kendi yurdunda değildi, yurt özlemi ile yaşıyordu. Geldiğimiz yaşam koşullarında biz kendi yurdumuzu korumak için ısrarla bedel ödemeye can vermeye devam ediyoruz” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da,  Nazım’ın yazdığı şiirlerle bestelenen türkülerle büyüdüklerini ve yaşam felsefelerini onun şiirleri üzerine oturttuklarını ifade ederek, “Aslında Nazım’ın dizeleri üzerine çok da söylenecek bir şey yok. İstedikleri tek şey vardı hem Nazım’ın hem de Fevzi amcanın; herkes mutlu, eşit, özgür ve kardeşçe yaşasın” dedi.

Fevzi Kavuk’un mezarı başındaki anma programı sonrasında ise Müşküle Mahallesi girişinde İznik Gölü sahilinde bulunan Nazım Hikmet adına yıllar önce dikilen Çınar ağacının altında program devam etti. Buradaki program öncesinde açıklama yapan Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, Müşküle ve çevresinden gelen Nazım Hikmet Anma Platformu tarafından bu etkinliklerin 4’üncüsünün olduğu belirterek, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Nazım Hikmet severler ile bu anma programını düzenlediklerini söyledi.

İznik gölü sahilindeki çınar ağacı altındaki program Nazım Hikmet şiirleri ve Haluk Çetin’in verdiği mini konser ile tamamlandı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: