En Sonunda Su Samurları da Ölmeye Başladı

En Sonunda Su Samurları da Ölmeye Başladı

İznik gölü son yılların en büyük felaketini yaşıyor. Bir süredir balık ölümleri yaşanan İznik Gölünde son olarak da koruma altında bulunan Su Samurları kıyıya vurdu.
İznik Gölü’ndeki gelişmeler gitgide korkutmaya başlarken, son günlerde yaşanan balık ölümleri yanısıra geçtiğimiz gün Göl Köy tatil köyü yakınındaki sahilde görülen koruma altındaki Su Samurlarının ölü bedenleri tehlikenin büyüklüğüne işaret ediyor.

FOTO KAPANLAR İLE TAKİP EDİLİYORDU

Dünya üzerinde geniş bir yayılım gösteren bir tür olmasına rağmen, yaşam alanlarındaki yoğun antropojenik etkiler nedeniyle sayılarının gün geçtikçe azaldığı bilinen Su Samurları İznik Gölünde ilk kez geçtiğimiz yıl ortaya çıkmış, İznik Gölünde kurulan foto kapanlar ile takip altına alınmıştı.

ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

5 Mayıs 2017 tarihinde 24 kişiden oluşan bölüm öğrencileri ile birlikte İznik Gölünde araştırma yapan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, “İznik gölü ekolojik ve biyolojik olarak uzun yıllardır tehdit altında. Şu anda göl kalitesi özellikle ilaç kirliliği bakımından 4’üncü sınıf su kalitesine kadar düştü. Acil yönetim planının hayata geçirilmesi gerekiyor, yoksa çok geç kalınacak.  Dünya’nın her yerinde bu tarz göller ve su kaynakları çevresinde zirai ilaç kullanımı kontrollü yapılır. Kimin nerede hangi ilacı kullanacağı bellidir. Bizim de yasalarımız buna uygun ama kontrol anlamında ciddi bir sıkıntı var.” diyerek yetkilileri uyarmıştı.

İznik Gölünde görülen ölümlerinin ardından açıklamada bulunan İlçe kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, “Çevreye ve özellikle de İznik Gölü’ne, tarımsal ve diğer faaliyetlerden kaynaklanan kirliliğin azaltılması ve çevre bilincinin arzu edilen seviyeye ulaşması için hemşehrilerimizin de duyarlı hareket etmesi büyük önem arz etmektedir. İlçe Jandarma Komutanlığı ve ilçe GTHM’nün birlikte yapmış olduğu çeşitli zaman dilimindeki incelemelerde, sahile vuran balıklarda zehirlenme belirtisine rastlanmamış, dönem yasağı nedeniyle kaçak avlanma sonucu elde edildiği tahmin edilen balıkların henüz belirlenemeyen bir sebeple göle geri atıldıkları tespit edildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde gölden tekrar numune aldırdık, laboratuvar sonuçlarını bekliyoruz. ” dedi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: