Sarıbal’dan Zeytin katliamına tepki

Sarıbal’dan Zeytin katliamına tepki

Referandum çalışması için İznik’e gelen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, kesilen zeytin ağaçları konusunda tepkisini dile getirerek “Zeytin ağacı kesmek yasal değil yasak” dedi.

Dün, İznik CHP örgütü ile birlikte seçim çalışmaları dolayısı ile ziyaret ettiği  Osman Gazi caddesindeki imara açılıp müteahhitlere kat karşılığı satılan zeytinliklerde, 60 yıllık zeytin ağaçlarının kesildiğini gören Milletvekili Sarıbal, gördüğü manzara karşısında donup kaldı. Sarıbal, “Burası tamamı zeytin bahçesi. Şuraya baksana kaç yıllık zeytin ağacı bunlar. Şu köklere bakar mısın, böyle bir şey olur mu? Bu nasıl bir iştir, böyle zeytin ağacı mı kesilir. Yasal değil ama ne yapacaksın, ne diyeceksin. Şu anda buranın zeytin kanunu içerisinde kesilmesi kesinlikle yasak” dedi.

“Şikayet edeceksin, dava açacaksın. Burası imar alanı içerisinde de olsa böyle bir zeytin kesimi yapılamaz” diye konuşan Sarıbal, Marmarabirliğin bu konuda sessiz kalmasını da eleştirdi. “Marmarabirlik artık zeytine sahip çıkmama konusunda bir çaba içerisinde. Açıkçası şirketleşti. Marmarabirlik her zaman ayakta durur. Anadolu’nun başka noktalarından zeytin getirip zeytin işleyebilir. Marmarabirliğin kuruluş amacı bu bölgenin üreticisini ayakta tutmaktır. Gemlik, Orhangazi, Mudanya ve İznik Türkiye’nin en iyi sofralık zeytinlerinin olduğu bölgedir. Yani bugün bu topraklar, bu ağaçlar gittiğinde hızla bu toplum köleleşecek, yolsullaşacaktır. Bunu Bursa’da Bademli örneğinde görüyoruz. Bademli’de villalar yapıldı şimdi o köylüler oralarda iş bile bulamıyorlar. Kapıda kapıcılık bile yapamıyorlar. Geldiğimiz nokta bu. Bu toprak, bu ağaçlar çok kıymetli. Bütün dünya yatırım yaparken, biz ne yazık ki böyle kesip bitiyoruz. İşte bu yüzden herkesin vicdani bir sorumluluğa ihtiyacı var. Hukuken de doğru değil. Zeytin yasasına göre bunların hepsi yanlış.” dedi.

“YAPTIRIMLAR UYGULANMIYOR”

Orhan Sarıbal, “Hükümetin hiçbir yaptırımı yok, yaptırımda istemiyor. Tam tersi hükümet, bu alanları 25 dönümden daha düşük zeytin alanlarını zeytin alanından zeytin yasası kapsamından çıkarmak istiyor. Zeytin kesenin yerine yeni ağaç dikerse sorun çözülüyor. Ağaç başına 200 tl öder isen yine sorun çözülüyor. Yani parayı öde, zeytini kaldır modeli geliyor. Eskiden 3 km. sınırı vardı. 3 km. zeytin alanları içerisinde sadece zeytine dair bir bina yapabiliyordunuz şimdi bunu da kaldırıyorlar. Enerji, konut, her türlü kirli sanayi yasaktı şimdi hepsini dahil ediyor. O yüzden hükümetten bir şey beklediğimiz yok. Biz tam tersi toplum olarak bu zeytinden yıllardır yaşamını sürdüren köylüler olarak, bu ülkenin gerçek yurtseverleri olarak zeytin ve zeytin alanlarına sahip çıkılması gerektiğini söylüyoruz. Derdimiz bu. O yüzden bütün bu yapılanları doğru bulmuyoruz. Bu ülkenin tamamen elden çıkarılmasıdır. Bu anlamda rahatsısız, tekrar tekrar hukuka, uygulayıcılara, savcılara hakimlere görev düşüyor. Topraklarımız talan ediliyor, ağaçlarımız talan ediliyor. Son 15 yıllık AKP iktidarı döneminde 10 milyon dönüm arazi tamamen tarım dışına çıkarıldı, tarım dışı amaçla kullanıldı. İşte şimdi bunlardan bir örneğini de burada yaşıyoruz. Çok acı ama gerçek bu. Yani bu ülke yoksulluğa, açlığa, gıdasızlığa terk ediliyor. Korkarım yakın gelecekte zeytin ve zeytinyağı’nı da ithalata bağlayacaklar, geldiğimiz durum bu”  dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı kredi hesaplama