Selçuk İlköğretim Okulundan ilk Z Kütüphane

Selçuk İlköğretim Okulundan ilk Z Kütüphane

İznik Selçuk İlköğretim okulunda oluşturulan çok amaçlı salon, oyun odası ve zenginleştirilmiş kütüphanenin açılış töreni gerçekleşti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Okul aile birliği üyeleri ve çeşitli kurum ve vatandaşların destekleriyle hizmete giren çok amaçlı salon ve zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışına Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, müdür yardımcısı Nejdet Sezer, şube müdürü Muhittin Bilir, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İlçe Jandarma komutanı Bnb.Fırat Toprak, Ak Parti ilçe başkanı Tamer Mahmut Hersek, Büyükşehir Belediyesi İznik Koordinatörü Serkan Acar, İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Nüfus Müdüresi Selma Yılmaz, ilçe milli eğitim müdürü Mevlüt Semerci, Okul Aile Birliği üyeleri ile öğrenci velileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Selçuk ilköğretim okulu Müdürü Metin Çatak, “Ben öğrencilerime öncelikle şunları söylemek istiyorum, eski Türklerde şöyle bir adet vardı. İnsanlar birbirlerini şölenlere, düğünlere ve nişanlara davet ederken şöyle bir usul izlerdi. Atlarına atlar, oklarının uçlarına kumaş parçaları bağlar ve davet etmek istedikleri kişilerin çadırlarına atarlardı. Ok beklemek ve unmak anlamında okumak fiili türemiş. Okumak kelimesinin bir anlamı da davet etmektir. Aslında kitaplar bizi okurlar yani onlar bizi davet ederler. Kendi içlerindeki zenginliğe, kendi dünyalarına çağırırlar. Kitapların bizi davet ettiği dünyaya hepimiz gidelim. Bu kütaphanenin açılışında emeği geçen yardımlarını bizlerden esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İZNİK’TE İLK “Z KÜTÜPHANE”

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise konuşmasında, “Okumak bir daveti ifade ediyor. Nitekim kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de ‘oku’ emriyle başlıyor. Bu da bir davet anlamına geliyor. Gerek fenli ilimlerde gerekse manevi dünyamızın daha da ileri taşınması hususunda okumak çok önemli ve çok kıymetlidir. Bu kütaphanemizin okulumuzda kurulması sevindirici bir durum. Zenginleştirilmiş Kütüphane olarak bilinen “Z Kütüphane” okulumuza hayırlı olsun. Bizlerin asıl zenginliği ise geleceğimiz olan sizlerin bu kütaphaneyi kullanması ile olacaktır. Sizler bu kütaphaneyi ne kadar çok kullanır, bu kitaplardan ne kadar çok faydalanır iseniz “zenginlik” kelimesi o kadar anlamını bulmuş olur. Ben öğretmenlerimizden şunu rica ediyorum. Lütfen okutmak için, okuyalım. Çocuklarımızın okumasını ve kitap alışkanlığı elde etmesini istiyor isek kendimizde okuyalım. Benim velilerimizden de bir ricam var. Evlerimizde televizyon, bilgisayar gibi teknolojinin hayatımıza kattığı unsurlar var. Bunları hayatımızdan tabi ki çıkaramayız ama biz dizi izleyeceğiz dize çocuklarımızı da arkamızdan sürüklemeyelim. Evlerde okuma saatleri gibi bir uygulama yapar isek çocuklarımıza gerekli mesajı vermiş oluruz.” dedi.

OKUMA, İHTİYAÇ LİSTEMİZDE 235.SIRADA GELİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ise Türk insanının okuma oranındaki düşüklüğünü vugulayan konuşmasında, “Bilimin ve bilimsel gelişmenin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüz dünyasında önemini hiç yitirmeyen yegane varlık iyi yetişmiş insandır. Eğitim sistemimizdeki eksiklerin en başında gelen okuma oranının düşük olma sorunudur. Uluslararası yayıncılar birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düştü. TÜİK verilerine göre, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada yer alıyor. Günde sadece 1 dakika kitap okuyan vatandaşımız, günün 6 saatini televizyona 3 saatini de internete ayırıyor. Türkiye’de basılı kitap sayısı her geçen yıl artıyor ama kitap okuma oranı yükselmiyor. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolarken, Türkiye’de ise bu rakam 25 sent. Çocuklara kitap hediye edilme sıralamasında da Türkiye 180 ülke arasında 140. sırada yer alıyor. Bu veriler durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında öğrenciler tarafından çeşitli gösteriler sunulması ardından oyun odası, kütüphane ve çok amaçlı salonun açılışı gerçekleşti. Hizmete giren çok amaçlı salonda minik öğrencilerin hazırlamış olduğu mini tiyatro, büyükler tarafından büyük bir ilgi gördü.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı kredi hesaplama