Referandum parti sorunu değil, geleceğimiz söz konusu

Referandum parti sorunu değil, geleceğimiz söz konusu

Bursa merkez Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Cumhuriyet Halk Partisi İznik İlçe Örgütünün davetlisi olarak İznik’e geldi. Eşi Seden Bozbey ve belediye meclisi üyeleri Rahşan Duygu Tursun, Nilgün Berk ve Sosyal Destek Hizmetlerinden Meral Çakıcı ile parti binasına gelen başkan Bozbey’i CHP ilçe başkanı Ayan Özer ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Parti binasında vatandaşlara seslenen Bozbey, yeni anayasa konusunda “Dedelerimizden aldığımız bu vatanı kurtarmak adına bir kişi dahi olsa ikna etmeye çalışın” dedi.

Bozbey konuşmasının devamında, “Türkiye’de herkesin düşünce ve inancı farklı olabilir. Barış içinde, sulh içinde olmalıyız. Parlementer rejimden yana olmalıyız. Bu bir parti konusu değil. 16 Nisan da çocuklarımızı ve onların torunlarının geleceğini düşünerek hareket etmeliyiz. Bu anayasa Yasama, Yürütme ve Yargıyı bir kişiye bağlıyor. Bizler faniyiz yarına kimin çıkacağı belli değil. Kuvvetler ayrılığı kalkarsa barışı temin edemeyiz. Emniyetine, yargısına, siyasilerine güvendiğimiz bir yasa istiyorsak, sandığa gidip hayır denmeli. Yoksa ileride ne muhtarlık kalır nede belediye başkanlığı.” dedi.

Bozbey konuşmasında  özellikle 10. maddeye dikkat çekerek,  ” 10. madde çok önemli. Bu maddeye dayanarak, taşra teşkilatları kurar. İstediği yönetmelikte merkezler kurabilir deniyor. Bu şu oluyor, eyaletlere bölünmek. O nedenle iktidara oy vermiş insanlarımıze da burada büyük görev düşüyor” dedi. Barış ve huzu açısından güçlü bir parlementer sisteme ihtiyaç var diyen Bozbey, “Oy verende insan vermeyende insan biz öyle bakıyoruz. Siyasilerinde öyle bakmasını istiyoruz. 18 yıldır bu anlayışla Nilüfer’de yaşam standartlarını yükselttik. Olması gereken de bu.”

KADINLAR EN BÜYÜK UMUDUMUZ

16 Nisan’da sonucu kadınların belirleyeceğinin altını çizen Bozbey, “Kadınlarımızın tek özgür oldukları yer seçimlerde oy kullandıkları kabinler. 16 Nisan’da sonucu belirleyecek olanlarda yine onlar olacaktır. Bugün Türkiye’de 3 milyon Suriyeli var. Bunun 1 milyonu 18-42 yaş aralığında. Topraklarını terk edip geldiler. Savunmadılar bile. Biz olsak kaçar mıyız, hayır. 15 yaşında Kurtuluş Savaşı mücadelesine katılıp zafer kazanmış milletiz biz. Ama biz Suriye’de onlar için bugün El Bab’da şehit veriyoruz. Bugün Suriyeli gençler, Türkiye’de istedikleri haklara sahip oluyorlar. İstedikleri okullara sınavsız giriyor, branş seçebiliyor. Bizim evlatlarımız sınava giriyor. Onlar parasız eğitim alıyor, bizimkiler paralı eğitim. Bunun neresi hak ve hukuk. Benim vatandaşımın hakkını gasp edemezsin. Evet Suriye’de bir savaş var. Ve bu savaşa da karşıyız. Mazlumlara yardım etmek tabii ki önceliğimiz, bunun yaşlısı, kadını ve çocuğuna. Müşkül durumda olana elbette yardım edeceğiz. Fakat eli silah tutan gitsin ülkesini savunsun. Bizim çocuğumuz nasıl sınava giriyorsa oda sınava girsin” dedi.

KÖYLERİNİN İHTİYAÇLARINI BOZBEY’DEN TALEP ETTİLER

Burada konuşmasını sonlandıran Mustafa Bozbey, partililer ile birlikte İznik’in Göllüce ve Müşküle köylerini ziyaret etti. Bozbey burada da köylü vatandaşlara yeni anayasa ve başkanlık sisteminin getireceği olumsuzlukları anlattı. Köye gelen yabancıları tuvalet ihtiyacı için cami avlusuna yönlendiriyoruz diyen Göllüce halkı, “Bizim acil olarak bir tuvalete ihtiyacımız var. İktidar temsilcileri, 2 sene evvel gelip not aldılar fakat hala bir sonuç yok. Futbol sahası sorununa da el atmanızı istiyoruz” diyen vatandaşlara Bozbey, her iki soruna da el atacağını belirtti. Müşküle köyünü de ziyaret eden Bozbey’i köy muhtarı Şemşettin Talan karşıladı. Talan Bozbey’den Muhtarlık binasına çatı sözü aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı kredi hesaplama