Gümüş Balığı Bereketi İle Döndü

Gümüş Balığı Bereketi İle Döndü

Bursa ili İznik ilçesinde, İznik Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Balıkçıları günlük 10-12 tonluk balık avını hedefliyorlar.

Havaların ısınması ile birlikte İznik Gölü’ne “Vira Bismillah” diyerek göle ağ atan balıkçıların umutları boşa çıkmıyor. İznik gölünde faaliyet gösteren iki balıkçılık kooperatifinden biri olan 50 üyeye sahip  Merkez  Su Ürünleri Kooperatifi balıkçılarının yüzü, Gümüş balığı dolu ağlar ile gülüyor.

15 Haziran’a kadar balık avı yasağı olan İznik gölünde Gümüş balığı av yasağı bulunmuyor. Mevsimin her gününde avlanan Gümüş balığı ile ilgili olarak görüş bildiren İznik Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Konur Genç, “Gümüş balığı sezonu iki gün önce başladı. Gümüş balığı avı 12 ay serbest olan bir tür. İki günde günlük 10-12 ton balık yakaladık. Çalışmalarımız devam ediyor. Balıkları kasalayıp Bandırma ilçesinde faaliyet gösteren firmaya teslim ediyoruz. Üründen yana bir sıkıntımız yok, İznik gölünde yeterli miktarda ürün var. Tek sıkıntımız pazarlama sıkıntısı. Geçen sene 3 firma alıyordu bu sene tek firma alıyor. Ülke içinde pazarı bulunmayan Gümüş balıkları, Avrupa ülkelerine cips yapılmak üzere olarak ihraç ediliyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır