HAYRİ ŞEN
HAYRİ  ŞEN
hayrisen@iznikdefteri.com
Doğru mesaj kazandırır!
  • 0
  • 08 Mart 2017 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Türkiye’de demokrasinin işleyişine ve ifade özgürlüğüne ivme kazandıracak olan siyasi partilerdir. Siyasal iletişimi başlatacak, seçmene proje ve politikalarını anlatacak, onları kendi yanlarına çekerek siyasal katılıma dâhil edecek olan da siyasi partilerdir.

Bir önceki yazımda “siyasal iletişim” faktörünün siyasi aktör ile seçmen arasında ne kadar ince bir çizgi olduğunun vurgusunu yapmıştım. Bu yazımda ise “doğru mesaj kazandırır” diyorum.

Çünkü kullandığın dil ve mesaj, tasarladığın pankart üzerinde durduğu gibi durmaz. Yani her gömlek aynı bedene uymaz!

Unutulmamalıdır ki siyasal iletişim bilginin siyasi aktör ile seçmen arasında medya kanalıyla aktarılmasına ilişkin interaktif bir süreçtir. Yerel, genel ya da referandum süreçlerinde bilgi siyasi aktörlerden seçmene, seçmenden ise siyasi aktörlere doğrudan iletilir.

Siyasal iletişim stratejilerinin tasarlanması yürütülecek kampanya sürecinde ilk bebek adımdır. Bundan dolayı güzel olduğu kadar, bir o kadar da tehlikelidir. Hedef kitle olarak konumlandırdığımız seçmeni ikna ederek arzu edilen şekilde oy verme davranışına yönlendirmek siyasal iletişimin temel amacıdır.

Yeni medya teknolojilerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber zaman ve mekân kısıtlamaları aşılmış, siyasal iletişimin erişim alanı da genişlemiştir. Kurumsal olarak partilerin, bireysel olarak da siyasi aktörlerin artan sosyal medya kullanımı ile Türkiye’deki siyasal iletişim kampanyalarında yeni medyanın payı artmaktadır.

Siyasal iletimin en temel taşı ise şüphesiz doğru mesajı doğru yöntem ile seçmene iletmektir. Burada kullandığınız yöntem kadar, kullandığını dil de çok önemlidir. Nasıl yerel ve genel seçimlerde kullanılan kampanya mesajları değişiklik gösteriyorsa, referandum süreçlerinde de kullanılan üslup değişiklik göstermek zorunda.

Seçmene iletilecek olan mesaj siyasi partiler ya da siyasi aktörler tarafından doğru seçilmekle beraber, uygun bir üslup ile hem kendi seçmen kitlesine hem de kendi kitlesi dışındaki seçmene dokunmalıdır.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Anayasa Değişikliği Paketi oylaması öncesinde hangi parti olursa olsun kullanacakları üslup, tüm seçmen kitlesine dokunmak zorunda.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?