Binlerce Yıldır Süre Gelen, Sabun Geleneği  Devam Ediyor

Binlerce Yıldır Süre Gelen, Sabun Geleneği Devam Ediyor

Sabunlar, hijyen kültürümüzün önemli bir parçası ve günümüzde birçok insan artık bu konuda doğal sabunları tercih ediyor. İznik’in Göllüce köyü’nde yaşayan Yıldırım ailesi de bu binlerce yıllık doğal sabun geleneğini günümüzde yaşatanlardan biri.

İznikli Yıldırım ailesi yıllardır geleneksel bir şekilde kendi bahçelerinde ürettiği zeytinlerinden Zeytin ve Zeytinyağı ticareti yaparken genç nesil Oğuz Yıldırım öncülüğünde 2015 yılında Göllüce köyünde IPART Kırsal Kalkınma projesi kapsamında son sitem bir zeytin işleme tesisi kurar. Bir yandan Zeytin ve Zeytinyağı üretirken diğer bir yandan yüksek asitli olmasından dolayı fazla talep görmeyen dip zeytinlerinden çıkarılan Zeytinyağını da kullanmayı düşünür. Bu konudaki sorumluluk 49 yaşındaki anne Aynur Yıldırım’a düşer. Ailenin sabun uzmanı olarak yıllardır aile içinde yapılan doğal sabun artık satış için vitrinlerde yerini alır. “Gerçekten doğal sabun mu ?“ sorularını sık sık yaşayan Yıldırım ailesi, buna çare olarak gelen talepler doğrultusunda sabun yapımı aşama aşama göstermeye karar verir. İznik’e gelen turların uğrak noktası olan Göllüce köyündeki fabrikada sık sık Workshoplar düzenlenir.

Aynur Yıldırım, doğal zeytinyağlı sabun yapımının püf noktasını kıvamı tutturmak olarak ifade ederken,” Fabrikasyon üretimi normal sabunlarda beyazlatıcı, sertleştirici, köpürücü, parfüm gibi birçok kimyasal madde vardır. Bizim yaptığımız el yapımı zeytinyağı sabunlar ise zeytinyağı, su ve sodyumhidroksit (kostik) ile yapılır. Üstelik zeytinyağı sabununun %80’i zeytinyağıdır.  Kalan kısmı ise su ve sodyumhidroksit (kostik)’tir. Doğal bir koku oluşması için Defne yaprağı kullanıyoruz. Biz bu gün annelerimizden gördüğümüz şekilde geleneklerimize uygun olarak bu sabunu üretmeğe devam ediyoruz. Yapımını gören kişilerin de gönülleri rahat oluyor” diye konuştu.

Saçların gürleşmesini sağlayan zeytinyağlı sabun, özellikle saç dökülmesi olan kişiler için de bir çözüm olabilir. Zeytinyağlı sabun dökülen saçların yerindeki saç derisi hücrelerini beslemektedir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: