BBP Genel Başkanı Destici, İznik’te Davutoğlu’nu Eleştirdi.

BBP Genel Başkanı Destici, İznik’te Davutoğlu’nu Eleştirdi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ailesi ile birlikte çıktığı hafta sonu gezisinde İznik’i ziyaret etti. Destici, ayağının tozuyla ilk olarak 7 yıldır bir türlü ziyaretçilere açılamayan Nilüfer Hatun İmarethanesi olan müzeyi gezdi.

Müze çıkışında İznik ve ülke gündemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkan Destici, “Ecdat yadigarı İznik’e ailemle ve arkadaşlarımla gelerek, tarihi eserleri görmek ve yerinde incelemek istedim. Şu anda müze kapalı. Aldığım bilgiye göre; Çok yakın yani bir kaç gün gibi diyebileceğimiz bir zamanda müzenin bahçesinde teşhir ve tanzim başlayacak” diye konuştu.

SAHİP ÇIKMAZSAK BAŞKALARI SAHİP ÇIKIYOR

Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız. Yoksa başkaları alıp sahip çıkıyor diyen Destici, açıklamasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde British Müzesini ziyaret ettiğimde oradaki pek çok eserin Anadolu’dan götürülmüş olduğunu gördüm. En azından bundan sonra eserlerimize sahip çıkmak zorundayız. Anadolu’da pek çok daha medeniyetin olduğunu biliyoruz. Bunları kaçakçıların ve definecilerin ellerine bırakmamamız lazım. Buradaki tarihi zenginliklerimizi Kültür Bakanlığı ve üniversitelerimiz el ele verip gün yüzüne çıkartmalı” ifadelerini kullandı.

DESTİCİ, DAVUTOĞLU’NU KENDİ SÖZLERİ İLE VURDU

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ülke gündemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara binaen “Adres gösteriyor ama, o açıklamalar kendi başbakanlığı dönemini de kapsıyor. Çıkıp net olarak kimi kastettiğini açıklamalı ” dedi.

O CANİ AYNI ŞEKİLDE CAN VERMELİ

Büyük Birlik Partisi Genel Genel Başkanı Mustafa Destici, kızının gözleri önünde eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut cinayeti ile ilgili olarak da sert ifadeler kullandı. Destici, “Emine Bulut, hunharca, vahşice katledildi. Bir eşin çocuğu önünde bunları yapabilmesi izah edilebilir bir durum değil.  Bunu bir eş, bir baba nasıl yapabilir bu tarafından bırakmamız gerek. Burada başta devleti yönetenler olmak üzere toplumdaki herkesin mesuliyeti ve sorumluğu var. Kalıcı ve önleyici tedbirler şart. Bulut’u yavrusunun gözleri önünde katleden cani aynı şekilde can vermeli. Bir başkası da bunu yapamamalı. Bu hem inançlarımıza göre, hem vicdana göre, hem de hak, hukuk ve adalete göre yerine gelmesi için şart” ifadelerinde bulundu.

İDAM GERİ GETİRİLMELİ

Genel Başkan Destici açıklamasına şöyle devam etti: ” O cani, ‘Giderim paşa paşa yatarım. Nasıl olsa ceza indirimi var.’ diyor.  Bu hesabı yapamamalı. Bizim ceza kanunlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerek. Ama, mutlaka idamı geri getirmemiz lazım. Eğer bunu yapmazsak devleti yönetenler bunun mesuliyetini omuzlarında taşırlar. Cezası idam olarak verilmezse, adli ilahi de mutlaka yüzleşirler. Hesabı kimin varsa da sorulur. Gelin bunu hep birlikte çözelim. Biz parti olarak geçtiğimiz yasama yılında 1 Ekimde meclise verdiğimiz idam teklifi ile ilgili anayasa değişikliği teklifi var. İki suçla ilgili idam cezasının geri getirilmesini istiyoruz. 1’incisi kadınların ve ve çocukların öldürülmesi. 2’incisi de bizzat kurşunu atan, tetiği çeken, bombayı patlatan, askerimizi, polisimizi, sivilimizi şehir eden teröristler için idam cezası geri getirilmesi lazım” diye konuştu.

KASTETTİĞİ KİM, ÇIKSIN ANLATSIN

AKP’nin 18’inci kuruluş yıl dönümü programına davet edilmeyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP’nin yıl dönümü etkinlikleri sürerken Sakarya’da bir etkinlikte yaptığı konuşmada,”Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz” sözleri sorulan Destici, “Davutoğlu, adres gösteriyor. Çıkıp net olarak kimi kastettiğini açıklamalı. Kendi başbakanlığı dönemi de bir nebze bunu kapsıyor” diye karşılık verdi.

KAYYUM ATANMASI DOĞRU HAREKET

HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının %100 doğru bir hareket olduğunu aktaran Destici, “Peşinin de gelmesi lazım. Çünkü sadece bu üç belediye değil onlarca, belki yüzlerce belediye var. Bugün HDP adı altında PKK’ya hizmet eden bu partinin aslında kapatılması lazım. Dünyanın hiçbir yerinde terörle iltisakı olan, terörü öven, terörist cenazesine giden, teröristi şehit olarak, kendi adamı olarak gören hiçbir parti, hiçbir siyasetçiye müsamaha edilmez.

ÇÖZÜM SÜRECİ YANLIŞTI

Destici, açıklamasının devamında: “Davutoğlu, bu söylemini net olarak açıklaması lazım. kendi başbakanlık dönemi de bir nebze bunu kapsıyor. Dolayısıyla hem kendi ile ilgili hem kimi kastediyorsa bununla ilgili kamuoyunu daha tatmin edici ve açık bir dille anlatması gerek. Ama aslında kimseye de bir şey anlatmasına gerek yok. Çözüm süreci yanlıştı zaten. Dünyanın hiç bir yerinde terör örgütü ile müzakere edilmez. Önce silahını alacaksın. Silahı elinde olanla müzakere olmaz. Biz bunu söyledik. Ne oldu? daha da güçlenildi. O dönem siyaseten de barajı aşamıyordu. 5-6 oranında oyu vardı bir anda patlama yaptı neden? Çünkü siz halka dediniz ki, en büyük yanlışta buydu. Biz sizlerin adına bunları muhatap alıyoruz dendi. Bu yönüyle daha da yanlış olduğunu ifade ettik. Muhatap alacaksanız bir muhataplık heyeti kurulsun. Bunun içinde her siyasi partiden temsilci olsun. Bölgenin önderleri var onlar olsun dedik, ama sadece PKK’nın siyasi uzantısını işte muhatap aldığınızda, bölge insanı da onların yanına itmiş oldunuz. Bugün yüzde 10 barajı aşması o sürecin sayesindedir. Sadece Türkiye’de değil Dünyada meşrutiyet kazandı. Bu yanlışta o dönem Türkiyeyi yöneten herkesin vebali var. Birileri de diyorsa ki, biz yanlışımızı anladık ve döndük. Şuanda terörle topyekün mücadele ediyoruz kararlı bir şekilde, bunu da alkışlamak ve yanında durmak lazım” ifadelerinde bulundu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: