24 Haziran Seçimi Ve Festival Ardından İznik Gündemi

24 Haziran Seçimi Ve Festival Ardından İznik Gündemi

24 Haziran seçimleri ardından İznik’i ve seçmen profilini tahlil ettiğimizde bir çok farklı ayrıntıyı görebiliriz. Şöyle ki;
İznik, 2007 genel seçimlerine 114 sandıkta 30.497 toplam seçmen sayısı ile girdi. 2011 yılına geldiğimizde 139 sandıkta toplam seçmen sayısı 33.204 olarak gerçekleşti. 2018 yılında ise toplam 117 sandıkta  33.953 seçmen oy kullandı. Toplamda 7 yıllık süreçte İznik’in kazandığı seçmen sayısı 3456 olarak gerçekleşmiş.
Her seçimde gözden kaçan bir diğer nokta ise kabul edilmeyen geçersiz oy sayıları. 2007 yılında 655 kişi yanlış oy kullanmış. Bu rakam 2011 yılında 679 kişi olurken 2018 yılında ise bu sayının 706’ya çıktığı görülüyor. Yani bu demek oluyor ki partiler yeni seçmen kazanırken yanlış oy kullanan yediyüze yakın bir rakamı da gözden kaçırıyor. 700 civarında yanlış oy kimse farkında olmasa da pek çok dengeleri bozabilir. Nitekim 2009 yılında 293 oyla seçim kaybeden dönemin AK Parti yöneticileri bunu çok daha iyi anlayacaktır.

Seçimin Galibi İYİ Parti’dir 
Partilerin genel durumuna baktığımızda AK Parti 2007 yılında 11.153 oy alırken 2011’de  oy oranı 14.262. 2018 yılındaki oyu ise 13.689. Yedi yıllık süreçteki oy kaybı 573 olmuş.

2007 yılında 4.781 oy alan CHP, 2011’e geldiğimizde oyunu 8.103’e çıkarmış görünürken 2018 yılında ise aldığı oy sayısı 7.581. CHP’nin oy kaybı ise 522.

MHP ise 2007 yılında 4.182 alırken 2011’de 4.807 oy almış. 2018 ise 2.483 oy alabilmiş. MHP’nin oy kaybı 1699 olmuş. Saadet partisinin ise 2018 yılında aldığı oy sayısı 645.

Şimdi Dikkat, yeni kurulan ve ilk girdiği seçimde İYİ Parti 2018 yılının en dikkat çekici partisi olmuştur. Aldığı 5.131 oy sayısı her yönüyle incelenmesi gereken bir sayıdır. Diğer üç partinin oy kaybı toplamda 2.794 olurken İYİ Parti 5.131 oy alabilmeyi başarmıştır. Diğer bir taraftan rakamsal olarak bakarsak 2007-2018 yılları arasında eklenen yeni seçmenin tümünü de İYİ Parti yakalamış görülebilir.

Bundan sonrası ne olacak diye düşünürsek en kritik parti Ak Parti’dir diyebiliriz.
Şöyle ki;
Başkanlık sisteminden sonra tüm yetkileri kontrol edebilecek bir partinin bundan sonrasında başarısız olma ihtimali yoktur. Her alanda başarı göstermek zorundadır. Herhangi bir başarısızlığa bahanesi de bulunmamaktadır. İznik’te hizmet üreten Belediyenin ve ilçe yönetiminin bu konuya dikkatle yaklaşması gerekmektedir.Ufak tefek de olsa duymaya başladığımız Belediye ve ilçe yönetimi arasındaki görüş farklılıklarından doğan sonuçlar, önümüzdeki belediye seçiminde farklı sonuçlar doğurabilir.

İZNİK FESTİVALİ ARDINDAN

Her ne kadar tanıtımlarda 4. kutlanan diye lanse edilse de İznik Festivali farklı isimler ile de anılsa da 9. yılını kutluyor. Bu gün geldiğimiz noktada her ne kadar yerel yönetim tarafından göz ardı edilse de Kadri Eryılmaz döneminde başlayan tanıtım çalışmalarının katkısı kesinlikle ve kesinlikle göz ardı edilemez. O dönemde Festival dolayısı ile yapılan bütçeleri acımasızca eleştirenler bugünü görmezden gelebiliyor. Festivalin başlatılmasının ikinci tılında Bursa’da Büyükşehir tarafından alternatif etkinliklerin gölgesinde kalsa da bu güne baktığımızda İznik açısından bekleneninden daha az fayda sağlandığı söylenebilir.

İznik Kültür Sanat ve Çini Festivali olarak konuya baktığımızda Festival’de ya isim yanlış yada içeriği doldurmakta acele edilmiş görünüyor. Kültür kısmında evet iki gece sahneye çıkan solistleri halk benimsedi ve 4. yılında ilk kez yoğun bir katılım gözlendi. İznik halkı doyasıya eğlenme fırsatı yakaladı.
Peki Sanat ve Çini konusunda ne durumdayız. Sanat ile ilgili hiçbir faaliyet yapılmazken Çini konusunda da Festival sınıfta kaldı. Katılan çinici esnafı yok denecek kadar olsa da standların Çarşamba pazarından farkı yoktu. Tabii ki orada stand açan kişileri eleştirmek gayesinde değiliz,olmayız da. Ama İznik Kültür Sanat ve Çini Festivali adı altında bu görüntü İznik’e ve dolayısı ile İznikliye fayda vermez. Seçim dolayısı ile ertelenen Festival’in bu kez de Üniversite sınavlarına denk geldiği gözden kaçırılması da ayrı bir handikap.

Festivalllerin amacı halkı eğlendirmek mi yoksa ilçenin tanıtımını ön plana çıkarıp yerli-yabancı turistleri İznik’e çekmek mi sorusunu sormamız gerekiyor sanırım.

Son olarak da Belediye Başkanı Osman Sargın’ı farklı bir konuda eleştirmek gereği görüyorum. Başkan bir emir verdiğinde çalışanların koşulsuz verilen emirleri yerine getirmesi beklenir ve nitekim de doğrusu budur fakat bazen verilen emrin yanlış olduğunu cesurca ifade edebilen personelin de olması gerektiğine inanıyorum. Festivalde yaşanan havai fişek örneğinde olduğu gibi. Mikrofon önünde Başkan Sargın bazen farkında olmadan bu tip yanlış kararlar verip, yanlış kelimeler kullanabiliyor.
Görevliler biraz tereddüt ettiler, keşke biraz daha dik durabilselerdi de İznik Belediyesi, gündüz atılan havai fişek skandalı ile konuşulmasaydı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Paylaşın: