2000 Yıllık Tarihi Eser,  En Sonunda Hedef Tahtası Oldu

2000 Yıllık Tarihi Eser, En Sonunda Hedef Tahtası Oldu

Bursa’nın İznik ilçesinde Elbeyli köyü sınırları içindeki bir tarlada bulunan yaklaşık 2 bin yıllık Roma dönemi ait tarihi eser “Dikilitaş”, yer yer kırılıp tahrip edilmesi ardından bugün de hedef tahtası  haline getirildi.

Geçtiğimiz yıllarda içinde bulunduğu arazinin istimlak edilerek çevre düzenlemesi yapılıp ziyarete açılan, üst üste dizilmiş beş farklı taştan oluşan 12 metre yüksekliğindeki tarihi eserin bazı kısımlarında bu gün 7 adet kurşun deliği görülüyor.  Anıtı ziyarete gelenler gördükleri karşısında üzüldüklerini ifade ederken, İznik’te turizmcilik yapan Ali Karaman, “Ben bir bisiklet tutkunuyum, bisikletim ile buraya gelip fotoğraf çekmek istedim. Gördüğüm manzara hiç de hoş değildi. Yaklaşık 2 bin yıldır ayakta duran tarihi eser, bilinçsiz kişiler tarafından atılan mermilerin hedefi olmuş. Resmen hedef tahtası yapmışlar. Anıtı tahrip etmişler” ifadelerini kullandı.

Söz konusu anıt, Beştaş, Nişantaşı ve Dikilitaş adları ile de bilinmekle birlikte üzerindeki Yunanca kitabeden MS 1. yüzyılda C. Cassius Philiscus’a ait olduğu anlaşılmakta. Anıtın üzerindeki kitabede
“C. Cassius Philiscus, C. Cassius Asklepiodotus’un oğlu 83 yıl yaşadı” yazılı.

Kayıtlarda, 6 taştan oluştuğu bilinen tarihi eserin en üstünde bulunan parçası bugün maalesef yerinde bulunmuyor. Dikilitaş’ın en tepesinde kartal veya mitlerin zafer tanrıçası Nikea’nın bir heykeli olduğu sanılmakta.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır