Tarihi Hipoje Git Gide Yok Oluyor

Tarihi Hipoje Git Gide Yok Oluyor

Bursa’nın İznik ilçesinde Elbeyli köyü Hesbekli mevkiindeki koruma altında bulunan oda mezarın (Hipoje) son hali tarihi bir ayıbı ortaya çıkardı.

İznik’in tarihi mekanları içinde farklı bir değere sahip bulunan tarihi Hipoje koruma altında olmasına rağmen aliminyum malzemeden yapılmış ve kilitlenemediği için tel ile bağlanmış kapı görüntüsü görenleri şaşkına çeviriyor. Telin açılıp içeri girildiğinde ise görüntü farklı bir boyuta taşınıyor. Hipojeyi koruma maksatlı örülen beton duvarların hilti ile kırılmış ve duvar fresklerinin rutubetten tamamen dökülmüş olduğunu gören ziyaretçiler bu görüntüleri sosyal medyada paylaşıp Hipojenin son durumunu gözler önüne  seriyor.

TÜRKİYE’DE EN DEĞERLİ MEZAR

4.yüzyıl Roma dönemine ait Hipoje, Freskleriyle Türkiye’deki en değerli Hipoje olarak biliniyor. Erken Hristiyanlık çağının mezar odasının duvarları kare tuğlalarla örülü, üstü beşik tonozlu ve mimari açıdan en önemli özelliği ise freskleri. Batı duvarında kapının yanlarında ,başları kapıya dönük , kabarmış biçimde iki tavus kuşu yer almakta. Kapının yanındaki alınlığın yan tarafında birer sülün çizili. Kuzey duvarı palmiye dalı , tepside meyveler, dal ve yapraklarla bezeli. Dalların birinde bir keklik görülmekte.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ayak mantarı sgk sorgulama