Ayasoyfa her dine açık bir mekan

Ayasoyfa her dine açık bir mekan

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Bursa Vali yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, TURSAB Güney Marmara Şube Başkanı Mehmet Akkuş ve Bursa Turizm Acenteleri İznik’te bir dizi ziyarette bulundu.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın‘ın karşıladığı heyet, ilk olarak Ayasofya Camiini ziyaret etti. İznik turizmine katkıların konuşulduğu ziyarette, “Hiristiyan alemi için önemi tartışlmaz olan İznik’te ibadet yapılabilir alternatif bir mekan olabilir mi” sorusuna cevap arandı. Ayasofya camiinde Hıristiyanlar için burada ibadet yok olayına inanmıyorum diyen Osman Sargın, “İslam’a nasıl saygı varsa bizlerde onlarınkine saygı duyuyoruz. Engel yok” dedi.

Kaymakam Ali Hamza Pehlivan ise konu ile ilgili olarak,” Bu tarihi mekan 2011 yılında cami olarak hizmet vermeye başlasa da tarihi geçmişinde 1331 yılında camiye çevrildiği bir gerçek. Yabancı turistin azaldığı yönündeki iddialar buraya kapsamıyor genel konjoktür ile alakalı olduğunu biliyoruz. Cami olarak işlev görmesine rağmen bu mekan aynı zamanda Müze olarak hizmet görüyor. Kudüs ve Vatikandan sonra Hrıstiyanlık için en önemli üçüncü nokta olduğu da ayrı bir gerçek.” dedi.

Bursa Vali yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu ise konuşmasında Bursa turizminde İznik’in önemine dikkat çekerken, ” Ayasofya ve Roma tiyatrosu İznik’in olduğu kadar Bursa içinde çok önemli” dedi.

Heyet üyeleri Ayasofya camii ardından Roma tiyatrosunda da bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde önümüzdeki günlerde Roma tiyatrolarındaki devam eden temizlik çalışmaları ardından burada bir konser verilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

iznik rehber gss borç sorgulama