İznik’te zeytinlik arazilerinde ÇKS sıkıntısı

İznik’te zeytinlik arazilerinde ÇKS sıkıntısı

İznik’te yaklaşık olarak 3 bin parselde yaşanan ÇKS sıkıntısı sonrasında zeytin ağaçları sökülerek yerine eşitli meyve ağacı ekildiği ortaya çıktı.

İznik ovasında yaklaşık 3.000 parselde ÇKS sıkıntısı yaşanıyor. İznik Defteri olarak, İznik bölgesinde zeytinde rekolte neden düşüyor konusunu araştırdık. Çarpıcı geçek ise ovada 3 bin parsel zeytinliğin sökülüp, yerine çeşitli meyve ağacı ekildiği ortaya çıktı.

5 ila 7 yıl öncesi ile 2016 yılının rekolte rakamlarında büyük bir düşüş yaşanmasının sebebi İznik ovasındaki zeytinlik alanlarının devşirilmesi yani meyve bahçelerine çevrilmesi. ÇKS sisteminde kayıtlı tam 3 bin parsel zeytinliğin yerine kivi, elma, şeftali gibi birçok meyve ağacı ekildi.

SİGORTA VE DESTEK ALINAMIYOR

Zeytinlerin sökülüp yerlerine meyve ağaçlarının dikilmesi çiftçiyi farklı bir alanda da sıkıntıya soktu. ÇKS’de bu bahçelerin hala zeytinlik olarak kayıtlı görünmesi dolayısı ile İznikli çiftçiler devşirdiği tarlasına destek alamıyor, sigorta yaptıramıyor. Edinilen bilgiye göre dahada ötesi çiftçi, bu devşirme dolayısı ile ceza da alabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

iznik rehber ayak mantarı gss borç sorgulama