Büyükşehir’den yatırım atağı

Büyükşehir’den yatırım atağı

Bursa Büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe, İznik’te yapılacak bir dizi yatırım için Ak Parti Bursa milletvekili Müfit Aydın ile birlikte İznik’e geldi. Tarihi İstanbul kapı önünde Başkan Altepe ve beraberindeki heyeti İlçe kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, İlçe Emniyet Müdürü Bedri Yaman, çeşitli kurum, kuruluş yetkilileri ve siyasiler karşıladı.

Yapılan törende açılış konuşmasında Osman Sargın,” Bugün tarihi bir gündür. Tarihi mirasımız olan İznik surlarının onarımı için ilk harcı bugün değerli Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin katkıları ile atıyoruz. İznik bir sur içi kenti.  4970 metre uzunluğundaki surlarımız ile Türkiye’nin ikinci büyük uzunluğuna sahip bir ilçeyiz. Bu anlamda bu surların onarımı ilçemiz açısından çok önemlidir. İznik surlarında sur aralarının temizliği de yine Bursa Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle bu hafta içinde tamamen bitmiş olacak. İznik’in Güney’inden sur aralarına giren hemşerilerimiz artık yürüyerek kuzey kısmındaki surlardan çıkabilecek. Cumartesi başlayacak olan bir kano festivalimiz var. Türkiye’nin çeşitli noktalarından kanocular gelecek.Dünyanın çeşitli ülkelerinden İznik’e gelen maratoncu kardeşlerimizde bu iki sur arasında koşu yapabilecekler. Bu sur aralarında fotoğraf çekimi yaparak Dünya’nın dört bir yanına İznik surlarını, muhteşem ihtişamını göstereceğiz.Tarihten aldığı misyon ile İznik, yeniden o görkemli, gösterişli günlerini tekrar yaşayacak. İnsanlar burada yürürken Roma’ya dokunacaklar, Bizans’ı elleyecekler, Selçukluyla birlikle olacaklar. Osmanlı’nın nefes aldığı yerleri de bizzat yaşayarak görecekler. Gelecek nesillere bize miras bırakılan bu tarihi eserleri sağlam bir şekilde aktarmak istiyoruz. Bu iş için kolları sıvadık ve bugün Ya Allah, Bismillah diyerek ilk harcımızı atıyoruz. ” dedi

75 TRİLYON YATIRIM YAPTIK, 60 TRİLYONLUK YATIRIM İSE DEVAM EDİYOR

Bursa Büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe ise konuşmasında,” Bu gün burada Bursa’dan önce başkent olan İznik için önemli bir gün. İznik’in en önemli tarihi kapılarından biri olan İstanbul kapı’ın restorasyonu için buradayız. Yaklaşık 4,5 milyon TL bir yatırım ile bu tarihi yapıyı ayağa kaldırıyoruz. Osman başkanımız şanslı çünkü arkasında büyükşehir var, hükümet var, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. İznik belediyesi olarak  hiçbir zaman yapılamayan yatırımlar bu gün tek tek yapılıyor. Bunlardan iki tanesini sadece bu gün görüyoruz. İşte İstanbul kapı, işte Dereköy sulaması. İznik bizim için önemli bir ilçe. Daha Büyükşehire girmeden gölün içinde Bazilika bulundu. Her tarafta yatırımlara devam ediyoruz. Başta alt yapı olmak üzere su ve kanalizasyon tamamlandı. İznik’e şu ana kadar 75 trilyon yatırım yapıldı ve daha da devam eden 60 trilyonluk yatırımlar yapıyoruz. Bu güne kadar devam eden yol yatırımı 32 trilyonu bulmuş. Büyükşehir olmasaydı bu yatırımı İznik göremezdi.

İznik için hem üniversiteler ile hem de farklı kurumlar ile beraber çalışıyoruz . Allah ağzımızın tadınız bozmasın diyoruz. Türkiye gelişiyor, Türkiye kalkınıyor. Artık her türlü sıkıntılar mazide kaldı. Eskiden araçlarınız vardı mazotu yoktu. Ambulanslar yoktu ama bu gün  Ambulans helikopterlerimiz var. Şimdi köprüler yapıyoruz. Avrupa’yı Çanakkale köprüsüyle 6’ıncı defa Anadolu’ya bağlıyoruz. Dünya’nın en büyük havaalanlarını artık Türkiye’de yapabiliyor. Bunlar neyle oluyor istikrarla oluyor. Şimdi amacımız bu istikrarın devam etmesi. Türkiye’de taşlar her geçen gün yerine oturuyor. Seçim yapıldıktan sonra ertesi gün hükümet krizleri yaşanmaması için,dış güçlerin bize müdahil olmaması için istikrar lazım. Nasıl tüccara itibar lazım ise devlete de istikrar lazım. 16 Nisan’da da güçlü bir Türkiye çıkması için, bundan sonrada krizler yaşanmaması için bizim bu sistemden kurtulmamız lazım. Görülüyor ki hizmetlerin sürmesi için güçlü bir hükümete ihtiyacımız var. Bu gün ne diyorlar başkanlık yanlış. Yanlış adam seçilirse diye konuşuyorlar. Yeni kanunlar ile halk idarecisini yüzde ellibirlik bir oranla seçecek.Ne demek bu? 60 milyon seçmenin 30 milyonun oyunu alan kişi yanlış olurmu? Bu güne kadar kapalı kapılar ardında seçilen yanlış olmuyorda 30 milyon vatandaşın oyunu alan kişi nasıl yanlış kişi olur. İhtiyar bir amcama soruyorlar hayır verme yanlış yaparsın diye, oda diyor ki “ben seçecem nasıl yanlış olur” diyor. Konu bu, bugün yaşananlar vatandaşı aptal yerine koymaktır. Bu güne kadar vatandaşımız yanlış yapmadı, bundan sonra da inşallah yanlış yapmayacak. Vatandaşın seçtiği adam halkı yönetecek. Her şey halkın seçeceği adama bağlı. Bize düşen çalışmak, her alanda çalışacağız. Bursa artık yerli sanayinin merkezi olarak tanınıyor. Bu gün İstanbul Kapı’nın restorasyonunu emin ellere teslim ettik. Bu konuda tecrübesini kanıtlamış arkadaşlar ile çalışıyoruz.Bu arkadaşlarımız bu sektörde vergi rekortmeni olan arkadaşlarımız. Kendilerini bu konuda ayrıca tebrik ediyorum. Bu arkadaşlarımız sayesinde önümüzdeki yıl bambaşka bir İstanbul kapı göreceksiniz. Bu güzelliği ile İstanbul Kapı İznik’in güzelliğine güzellik katacak. Bizler çalışıyoruz. Birileri konuşur, bizler yaparız” dedi.

Konuşmalar ardından Başkan Altepe ve beraberindeki heyet Dereköy’de yapılacak sulama tesisinin temel atma törenine katıldı. Yaklaşık 5.000  dekar alanı sulayacak sulama tesisi töreninde konuşan başkan Altepe, Büyükşehirin ilçeler ile birllikte kırsalda da her türlü yatırım yapabildiğine vurgu yaptığı konuşmasında,

“Dereköy’ün bu güzel suyu boşa akmayacak. Dereköy’ün suları artık tarlaları sulayacak. Burada yaklaşık 25 kilometrelik uzunluğunda 4 Milyon TL’lik bir yatırımla Dereköy’ün de hayali gerçekleşecek. Şimdiden Dereköy’ümüze, bölgemize, insanımıza hayırlı uğurlu olsun. Dönem hizmet dönemi ve az önce İznik Belediye Başkanı Osman Sargın belirtti. Biz bizden önce söz verip sözlerine durmayanların söyledikleri tek tek yapıyoruz, gerçekleştirilmeyenleri gerçekleştiriyoruz. Kırsal kesimin kalkınması, canlanması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Artık Büyükşehir Belediyesi köylerde, çiftçinin, üreticinin yanında. Biz burada çiftçimizin malını nasıl değerlendirebiliriz, nasıl dünya pazarlarına yer buluruz, neler yapabiliriz de üreticiye daha çok faydamız olur onun çalışması içindeyiz. Tarladaki verimi nasıl artırırız, sulu tarıma nasıl geçeriz, ürün çeşidiniz daha nasıl genişleyebiliriz bunun için çalışıyoruz. Bu ürünlerin paketlenmesinden ihracatına kadar olan süreci kalite ve Pazar anlamında daha nasıl üst seviyelere çekeriz bunun için ter döküyoruz.” dedi.

Başkan Altepe’nin ardından konuşan Ak Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın, ” Doğrusu Büyükşehir Belediye Başkanımızın konuşmalarından tarihe bir not ekleme noktasında kaldım. Eskiden hatırlıyorum da köyümüzde 20 metre, 50 metre, 100 metre bir su borusunun bozulduğu zaman Ankara’ya giderdik. Ankara’da bir milletvekili bulmak, o vekil ile beraber o zamanın Su – Elektrik diye adlandırılan genel müdürlüğüne ya da Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne giderdik. Orada kitapları açarlar “bu iş bizim planlarımızda yok” derlerdi. 50 metre, 100 metre su borusu için tekrar gerisin geri gelirdik. Şu anda çok samimi söylüyorum bizim Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu projeler, eskiden Türkiye’nin yaptığı projelerin tamamından çok daha büyük. Şimdi ise Dereköy’de yapılanlara baktığımızda arazi yolları asfaltlaması yapılmış, arazi yollarının malzeme çekimleri yapılmış. kanalizasyon ve içme suyu şebekesi yapılmış, arazi sulaması da şimdi yapılıyor. Dereköy’e hayırlı ve uğurlu olsun. Şimdi bunların hepsi güçlü bir iktidar ve istikrarla olur. Siz buna katkı koyduğunuz sürece, birlik ve beraberliğimizi koruduğunuz sürece biz size hizmetler etmeye devam edeceğiniz. Ancak önümüzdeki referandumda biz bu elimizi kolumuzu bağlayan anayasayı değiştirmek için sandığa gidiyoruz. Yürütme dediğimiz Cumhurbaşkanlığı bundan sonra bütün bürokrasiye hakim olacak. Dünya ve Avrupa’nın yapmış olduğu şeyleri bizler hayretler ile izliyoruz. Ben iki hafta önce Avusturya’daydım. PKK orada konuşabiliyor, FETÖ konuşabiliyor, HDP konuşabiliyor, CHP konuşabiliyor ama Türkiye Cumhuriyetini temsil eden milletvekili, bakan, başbakan ve Cumhurbaşkanı konuşamıyor. Benim 3 gün içinde 22 tane programımı iptal ettiler. Biz 16 Nisan’dan ne kadar güçlü çıkar isek Avrupa’ya o kadar büyük bir tokat atacağız. Şimdi hepsi Haçlı Ordusu gibi bir araya gelmeye çalışıyor. Ne yazık ki ülkemizde fitne çıkaran PKK’sı, FETÖ’sü de bunlarla beraber.” dedi.

Yapılan temel atma töreni sonrasında Altepe ve beraberindeki heyet Boyalıca ve Çakırca köylerinde vatandaşlar ile bir araya geldi. Boyalıca’daki halı saha inşaatını ve 1500 metre kare kapalı alanı ve toplamda 650 metrekare olan 10 adet işyeri ile birlikte inşa edilen hal alanını ziyaret etti. Üreticiyi destekleyerek ürününü en güzel şekilde pazarlanması için hayat geçirilen ve  Boyalıca beldesi ile çevre köylere hizmet edecek Hal inşaatı için yetkililerden bilgi alan başkan Altepe Boyalıca ardından Çakıca’da vatandaşlar ile bir araya geldi.Onuruna verilen akşam yemeğine katılan Başkan Altepe yemek ardından ilçenin Orhaniye köyünde vatandaşlar ile bir araya geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:


Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

iznik rehber gss borç sorgulama